Jak co roku w uroczystość Wszystkich Świętych na naszych łamach wspominamy osoby, które odeszły w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a swoją postawą, działalnością, czy ze względu na pełnioną funkcję szczególnie zapisały się w naszej pamięci.
7 maja 2023 roku, w wieku 96 lat, zmarł Franciszek Golik, niestrudzony społecznik, osoba ciesząca się wielkim autorytetem, a przede wszystkim człowiek o złotym sercu. Urodził się w 1926 roku na Wołyniu. W 1934 roku wraz z rodziną przeniósł się na drugą stronę Bugu – do wsi Wygoda koło Wierzbicy, a następnie do Chełma, gdzie społecznie angażował się w wiele przedsięwzięć, m.in. tworzenie ruchu spółdzielczego. Ci, którzy znali F. Golika podkreślają, że jego wielką zaletą była umiejętność „dogadania się” z każdym. Jak nikt inny zawsze potrafił zrozumieć ludzkie potrzeby. Zawsze znalazł czas, by porozmawiać, działał na rzecz mieszkańców ChSM, udzielał się na spotkaniach rady osiedli. Przez lata działał też jako prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej Byłych Więźniów Politycznych oraz wiceprezes Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja.

8 września br., w wieku 86 lat, zmarł Eugeniusz Ujas, znany chełmski mecenas, poseł Komitetu Obywatelskiego na sejm kontraktowy. Urodził się 20 września 1936 w Dąbrówce Wisłockiej na Podkarpaciu. W 1960 r ukończył studia na Wydziale Prawa UMCS w Lublinie. W kolejnych latach odbył aplikację sądową, zdał egzamin prokuratorski i rozpoczął praktykę w tym zawodzie w Prokuraturze Powiatowej w Chełmie. W 1963 zdał egzamin sędziowski, był radcą prawnym, a następnie adwokatem. Był obrońcą działaczy opozycji solidarnościowej. W 1989 został posłem na Sejm X kadencji z okręgu chełmskiego z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Zasiadał w Komisji Sprawiedliwości, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących spółdzielczości. Po zakończeniu kadencji wrócił do działalności prawniczej. Prowadził w Chełmie własną kancelarię adwokacką, był cenionym obrońcą w sprawach karnych, wychowawcą kolejnych pokoleń mecenasów. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przed kilkoma tygodniami do Chełma dotarła smutna wiadomość, że w Toronto, w wieku 92 lat, zmarł Kazimierz Głaz, artysta malarz, który pozostawił w Muzeum Ziemi Chełmskiej znaczną część swojej malarskiej spuścizny. Po raz pierwszy Muzeum Ziemi Chełmskiej pokazało dzieło K. Głaza w 1998 roku. Kolejne odsłony jego prac to: „Formy w przestrzeni kanadyjskiej. Dar dla kolekcji Galerii 72” (2008), „Kazimierz Głaz, Alfred Hałasa – polscy artyści w Kanadzie. Dar dla chełmskiej kolekcji” (2018), „Omne trinum perfectum. Formy trójkątne z kolekcji Galerii 72” (2013); „Sztuka lat osiemdziesiątych z kolekcji Galerii 72 (2017)”; „Obraz-obiekt” (2018)”; „Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72” (2021); „Galeria 72. 50 lat kształtowania przestrzeni dla sztuki. 1972-2022” (2022).
– Pozostanie w naszej pamięci jako Człowiek i Artysta niezwykły, którego hojność i wiara w podejmowane przez nas działania dodawały nam skrzydeł. Nie ma już Wybitnego Artysty i Przyjaciela wśród nas, ale jego dzieło, idee i okazywana nam przyjaźń pozostaną niezmienne. Niech odpoczywa w spokoju. Nie pozwolimy o Nim zapomnieć – wspominała zmarłego artystę Jagoda Barczyńska z Muzeum Ziemi Chełmskiej. (fot. cultureave.com)

15 kwietnia br., w wieku 69 lat zmarł Jacek Solarz, lekarz i były dyrektor chełmskiego szpitala. Przez lata związany był z Chełmem. Najpierw jako lekarz, później jako dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie, a następnie jako dyrektor chełmskiego szpitala, którym kierował przez lata. Był też dyrektorem szpitala im. Jana Bożego w Lublinie, a także przewodniczącym Konwentu Lubelskich Szpitali. Przez kilka lat współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie (obecnie PANS), pomagając przy tworzeniu instytutu medycznego i uruchomieniu tam kierunku pielęgniarskiego.
13 kwietnia 2023 r., w wieku 63 lat zmarł Mirosław Radomski, radny gminy Wojsławice. Został zapamiętany, jako osoba odpowiedzialna i zaangażowana w sprawy gminy. W wyborach samorządowych w 2014 startował z komitetu wójta Henryka Gołębiowskiego. Podobnie było w 2018 roku. W obecnej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego komisji finansów i gospodarki. Zawodowo zajmował się instalacjami elektrycznymi, a swoim doświadczeniem zawsze chętnie dzielił się przy okazji gminnych inwestycji.
16 sierpnia 2023 r. zmarł dr nauk medycznych Wojciech Krawczyk, internista, lekarz chełmskiego szpitala, przez lata ordynator oddziału wewnętrznego. Od prawie 30 lat prowadził też prywatny gabinet lekarski przy ul. Wirskiego w Chełmie. Miał 68 lat. – To wielka strata nie tylko dla środowiska medycznego. Wojtek był człowiekiem o wielkiej wiedzy i ze świetnym podejściem do pacjentów. Takich ludzi jest już coraz mniej – mówił o zmarłym jeden z jego kolegów. Zawsze traktował pacjentów z dużą otwartością i życzliwością. W 2005 roku doktor Wojciech Krawczyk uhonorowany został tytułem „Chełmianin Roku”.
28 stycznia br., w wieku 64 lat, odszedł Jan Szewczyk wieloletni nauczyciel plastyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie, autor popiersia patrona szkoły – gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Pochodził z Kraśnika. Wyższe studia w zakresie wychowania plastycznego ukończył na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Pracę w II LO w Chełmie rozpoczął w 1991 r. Był wielokrotnie nagradzany za pracę na rzecz szkoły i zaangażowanie w wychowanie pokoleń Dreszerczyków.

W lipcu br., w wieku 51 lat, zmarł Robert Koszuta. Przez lata był prezesem chełmskiej firmy Obst S.A., a ostatnio z wielką pasją współtworzył wyjątkową kawiarnię „Prosto na Krzywej”. Przez znajomych został zapamiętany jako osoba wszechstronna, wrażliwa, otwarta na innych i z wielkim talentem do opowiadania o otaczającym świecie i swoich doświadczeniach.

Zaledwie przed dwoma tygodniami, 16 października, w wieku 46 lat zmarł Wojciech Głos, ceniony lekarz weterynarii. W ostatnich latach prowadził on gabinet weterynaryjny w Białopolu, wcześniej praktykował w Żmudzi. Mieszkańcy obu gmin zapamiętali go jako człowieka bardzo zaangażowanego w swoją pracę, uprzejmego i życzliwego.
– To ogromna strata. Zapamiętamy go jako osobę bardzo pracowitą, oddaną swej profesji, człowieka życzliwego, uprzejmego, służącego pomocą – wspominają mieszkańcy.
W tym miesiącu pożegnaliśmy również Elżbietę Piecuch. Lekarkę, specjalistkę chorób zakaźnych i wieloletnią ordynator oddziału zakaźnego szpitali w Chełmie i we Włodawie. Zmarła 8 października w wieku 77 lat. Wiele osób wspomina zmarłą panią doktor, jako fachowca w swojej dziedzinie, ale przede wszystkim otwartego i sympatycznego człowieka.
– „Była wspaniałym lekarzem i dobrym człowiekiem”, „Wspaniała kobieta, lekarz, szef. Coraz mniej takich osób. Wyrazy współczucia dla całej rodziny” – napisali pod nekrologiem zmarłej jej znajomi.
Na początku 2023 r. z wielkim smutkiem mieszkańcy Rejowca Fabrycznego pożegnali Mirosława Malińskiego, pracownika Cementowni Rejowiec. Przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Cementowni Rejowiec. Udzielał się też społecznie, m.in. w Klubie Sportowym „Sparta”. Jak wspominają znajomi, sprawy Rejowca Fabrycznego zawsze były dla niego zawsze bardzo ważne. Był rodzinnym, pogodnym i uczynnym człowiekiem. Zmarł w wieku 61 lat.

31 marca w Lublinie zmarł ks. Wojciech Ogrodniczuk, kanonik honorowy Kapituły Chełmskiej. Urodził się 14 lutego 1952 r. w Wojsławicach, święcenia kapłańskie przyjął w 1977 r. W Lublinie. Posługę pełnił w Dubie, Potoku Wielkim, Rybitwach, Kazimierzówce, Lublinie i Biskupicach.

25 stycznia zmarł ks. Jan Maksim, kanonik gremialny Kapituły Katedralnej w Zamościu, kapłan diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Urodził się 14 lutego 1942 r. w Chrzanowie, święcenia otrzymał w 1966 r. Pracował w parafiach w Dorohusku, Kraśniku, Krasnymstawie, Majdanie Sopockim i Biłgoraju, a w latach 1976-82 był wikariuszem w parafii pw. Rozesłania Apostołów.

21 stycznia 2023 r. odeszła Gabriela Jankowska, nasza redakcyjna Koleżanka. Współpracowała z „Nowym Tygodniem” od wielu lat, z dużym zaangażowaniem pisząc o wydarzeniach w szkołach z Chełma i regionu. Każdy, kto miał okazję Ją poznać, ten wie, że była to osoba niezwykle ciepła, serdeczna i mimo różnych trudności zawsze optymistycznie nastawiona do życia. Tym optymizmem i wiarą, że „wszystko się ułoży” potrafiła zarażać innych. Wielką pasją Gabrysi była jej praca zawodowa – z wykształcenia była pedagogiem i nauczycielem kształcenia specjalnego. Los dzieci, szczególnie chorych i niepełnosprawnych, nigdy nie był jej obojętny. Żyła sprawami swoich uczniów i ich rodzin i była im szczerze oddana. Odwiedzając naszą redakcję zawsze wnosiła wiele ciepła, radości i serdeczności.
Wciąż trudno pogodzić się z tym, że już Jej z nami nie ma.

W październiku 2022 r. zmarł Andrzej Pyzik, radny gminy Rudnik. Miał 61 lat. Pyzik w radzie gminy reprezentował Rudnik. Była to jego pierwsza kadencja w roli samorządowca. Mieszkańcy wspominają go jako życzliwego i uczynnego człowieka.
W październiku 2022 r. odszedł też Tadeusz Wilczewski. Miał 68 lat. Był specjalistą chorób wewnętrznych zatrudnionym w SP ZOZ w Krasnymstawie w latach 1979-2016. – Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wspaniałego lekarza Tadeusza Wilczewskiego. Był człowiekiem niezwykle cenionym przez przełożonych, lubianym i pamiętanym przez współpracowników, darzącym zrozumieniem pacjentów i ich rodziny. Łącząc się w żałobie, składam bliskim zmarłego najszczersze wyrazy współczucia – wspominał doktora Andrzej Jarzębowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie.
27 listopada 2022 r. w wieku 70 lat zmarł Ryszard Wiącek, radny gminy Gorzków. Odszedł po krótkiej chorobie. Wiącek radnym gminy Gorzków został w sierpniu 2020 roku. Wygrał wybory uzupełniające w Gorzkowie Wieś z popieraną przez wójta Marka Kasprzaka sołtyską – Iwoną Lis. Do rady startował nie dla prestiżu, poklasku czy korzyści materialnych. Dobro gminy i jej mieszkańców było dla niego najważniejsze. Wiącek nigdy nie gryzł się w język, zawsze mówił to, co myśli. Był lubiany i ceniony za szczerość oraz obiektywizm.
6 grudnia 2022 r. w wieku 80 lat odszedł Eugeniusz Dunia, były pracownik urzędu miasta Krasnystaw, dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury w latach 1988-1990, przewodniczący Zarządu Powiatowego Związku Emerytów i Rencistów oraz radny rady seniorów w latach 2014-2022 r. Dunia był członkiem zespołu do spraw koordynowania działań związanych z przygotowaniem i realizacją Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” oraz komisji mieszkaniowej opiniującej wnioski o najem lokali z mieszkaniowego zasobu miasta Krasnystaw.
7 stycznia 2023 roku w Hospicjum św. Anny w Lubartowie zmarł ks. Józef Huzar. Urodził się 19 marca 1945 r. w Źwiartowie (diec. zamojsko-lubaczowska). Święcenia prezbiteratu otrzymał 14 czerwca 1970 r. w Lublinie. W latach 1979-1982 był wikariuszem parafii pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Od lipca 2015 roku – emeryt-rezydent w Lubartowie.
10 stycznia 2023 r. w wieku 77 lat zmarł Władysław Fedorowicz, wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, a także laureat honorowego wyróżnienia Złote Karpie, przyznawanego zasłużonym mieszkańcom miasta Krasnystaw. – Cieszył się ogromnym szacunkiem, nie tylko wśród muzealników, ale również wśród społeczeństwa – napisali współpracownicy Fedorowicza. Były dyrektor Muzeum był z wykształcenia etnografem, pasjonował się sztuką dawną, z zamiłowania historykiem i numizmatykiem. Stworzył w Muzeum bogaty zbiór sztuki i rzemiosła artystycznego.
Zwieńczeniem jego wieloletniej pracy jest przyczynienie się do kompleksowego remontu dawnego kolegium jezuickiego, w którym obecnie mieści się m.in. Muzeum. – Jego ogromna praca na rzecz kultury i jej owoce nie pozostaną zapomniane – zapewniają pracownicy Muzeum. W latach 2018-2022 był radnym seniorskiej rady miasta Krasnystaw, przez wiele lat członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Krasnystaw i Krasnostawskiego Towarzystwa Regionalnego.
4 lutego 2023 r. w wieku 69 lat zmarł Edward Bubicz, radny gminy Łopiennik Górny, prezes OSP KSRG w Krzywem oraz kierownik kapeli Łopieńczacy. Bubicz od lat był związany z OSP w Krzywem, od 1992 roku pełnił funkcję skarbnika jednostki , którą przejął po swoim ojcu. Od 2016 roku pełnił funkcję prezesa OSP w Krzywem. – Brał czynny udział w rozwoju naszej jednostki, w poszczególnych etapach rozbudowy i remontów strażnicy oraz przy najważniejszych wydarzeniach, jakimi były: wejście do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, zakup nowego samochodu Daewoo Lublin, zakup nowego samochodu bojowego IVECO 4×4, czy zakończony w ubiegłym roku remont strażnicy – wspominają Bubicza druhowie z Krzywego. Edward Bubicz był prawdziwym człowiekiem-orkiestrą.
Dosłownie i w przenośni. Był muzykiem, nie rozstawał się z akordeonem, kierownikiem kapeli Łopieńczacy, od 1991 r. sołtysem Krzywego, a od 2002 r. radnym gminy Łopiennik Górny. – Nie tylko my, ale społeczność całej gminy poniosła wielką stratę – podkreślają strażacy. – Świętej pamięci pan Edward zawsze służył radą i doświadczeniem – wspomina radnego Artur Sawa, wójt gminy Łopiennik Górny. – Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek otwarty, życzliwy i pogodny – dodaje.
4 marca 2023 r., w Warszawie zmarł ks. Tadeusz Władysław Bąk, profesor doktor habilitowany nauk społecznych, kanonik honorowy Kapituły Chełmskiej. Urodził się 21 lutego 1960 r. w Krasnymstawie, święcenia kapłańskie przyjął 15 grudnia 1984 r. w Lublinie. Był pracownikiem m.in.: Akademii Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Trnavskiego Univerzita w Trnawie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, czy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
8 marca 2023 r. w wieku 107 lat zmarła Janina Królikowska. Była nie tylko najstarszą mieszkanką powiatu krasnostawskiego, ale osobą powszechnie znaną i cenioną. W 2017 roku izbicki samorząd uhonorował ją tytułem „Zasłużony dla Gminy Izbica”. Janina Królikowska urodziła się 25 września 1915 roku w Gliniskach (obecnie gmina Łopiennik Górny). Po ślubie przeprowadziła się do Izbicy, z którą związała się na zawsze. Przez kilkadziesiąt lat, najpierw z mężem, a później sama, prowadziła tu piekarnię, przez co była osobą powszechnie znaną, ale i lubianą.
– Zawsze miła i uśmiechnięta, a jej wypieki to było coś niesamowitego. Takiego chleba robionego na prawdziwym zakwasie i bułeczek dziś już nie można kupić – wspominał panią Janinę jeden z naszych Czytelników z Izbicy. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że piekarnia pani Janiny została otwarta zaraz po wojnie, jako pierwsza w Izbicy. W tamtych czasach pani Janina nazywana była „Żywicielką”, w trudnych czasach pomagała ludziom, a niejeden potrzebujący otrzymał od niej za darmo chleb czy bułki. Zawsze była przy tym osobą bardzo skromną.
25 marca 2023 r. w wieku 65 lat zmarł Adam Dziegieć, społecznik i najwierniejszy kibic Startu Krasnystaw. W 2022 r. był nominowany do prestiżowej nagrody „Złote Karpie”. Przez 30 lat był filarem krasnostawskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a jeszcze dłużej zagorzałym kibicem Startu. – Z przykrością i wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Adama. Adaś, jak sam kazał nam do siebie mówić, kwestował podczas krasnostawskich finałów WOŚP od samego początku, co roku kazał o sobie pamiętać przy rejestracji.
Podczas finału zajmował stały swój punkt przed budynkiem KDK, niezależnie od pogody. Był najdłużej kwestującym wolontariuszem o wielkim sercu dla innych. Skromny, zawsze kulturalny uczestniczył w społecznych działaniach miasta Krasnystaw – napisali wolontariusze krasnostawskiego WOŚP. – To wielka strata dla krasnostawskiej społeczności jak i naszego klubu. Rodzinie składamy wyrazy współczucia. Odpoczywaj w pokoju – ogłosiły z kolei władze Startu Krasnystaw.
5 kwietnia 2023 r. w wieku 66 lat zmarła doktor Joanna Wrona-Starzyńska, przez ponad 30 lat pracująca w krasnostawskim szpitalu, a w latach 1998-2022 miejska radna. – Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci lekarza medycyny Joanny Wrona-Starzyńskiej – poinformował wówczas dyrektor SP ZOZ Andrzej Jarzębowski, podkreślając, że była wspaniałym i cenionym lekarzem. Doktor Wrona-Starzyńska w krasnostawskim szpitalu pracowała od 1988 do 2021 r. Ostatnio przyjmowała też w pacjentów w jednej z przychodni w Łopienniku Nadrzecznym. – Była osobą niezwykle cenioną przez przełożonych, lubianą przez pracowników, darzącą zrozumieniem pacjentów i ich rodziny. Łącząc się w żałobie, składam bliskim zmarłej najszczersze wyrazy współczucia – dodawał Jarzębowski.
30 maja 2023 r. w wieku 63 lat zmarła Feliksa Gorzkowska, radna gminy Fajsławice, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice, społeczniczka związana też z Lokalną Grupą Działania „Krasnystaw Plus”. – W naszym otoczeniu świętej pamięci Fela Gorzkowska była uznana za kobietę aktywną, pełną energii do działania – wspominała zmarłą Dorota Sawa, prezes LGD Krasnystaw Plus.
– Jej pasją były zioła oraz kulinaria przygotowywane na bazie ziół. Integrowała kobiety i organizowała szereg wyjazdów na kiermasze, konkursy, targi oraz jarmarki – dodawała. Gorzkowska była prezeską Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice. Mocno angażowała się w działalność Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie. Utworzyła tam w 2013 r. Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymiankowy Smak Fajsławic” – naturalny ogród ziołowy, w którym znajduje się ok. 40 gatunków znanych lub mniej znanych ziół. Gorzkowska była też radną gminy Fajsławice. W trwającej jeszcze kadencji pełniła rolę przewodniczącej komisji kultury, oświaty, służby zdrowia i spraw socjalnych.
14 lipca 2023 r. w wieku 45 lat zmarł Andrii Ivanovych Bobiak, specjalista chorób wewnętrznych, lekarz SP ZOZ w Krasnymstawie. Zatrudnienie w lecznicy znalazł w styczniu 2023 r. – Człowiek szlachetny i wrażliwy, ceniony przez przełożonych i lubiany przez współpracowników, darzący wyjątkowym zrozumieniem pacjentów i ich rodziny. Łącząc się w żałobie, składamy rodzinie i bliskim zmarłego najszczersze wyrazy współczucia – pożegnali swojego kolegę pracownicy SPZOZ w Krasnymstawie.
28 lipca 2023 r. zmarł ks. Józef Rychert. Miał 67 lat. Kanonik honorowy Kapituły Chełmskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1982 r. w Lublinie. Jako wikariusz pracował m.in. w parafii św. Jana Nepomucena w Dorohusku (1982-1984). W latach 1992-1994 był proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Borowicy (gmina Łopiennik Górny), a w latach 1999-2009 proboszczem parafii św. Mateusza Apostoła w Chłaniowie (gmina Żółkiewka).
21 sierpnia 2023 r. w wieku 90 lat odszedł Jan Bąk – laureat V edycji Honorowego Wyróżnienia Złote Karpie, inicjator budowy Cukrowni Krasnystaw, a w latach 1976-90 jej dyrektor.
19 października 2023 r. w wieku 80 lat zmarł ks. Szymon Szlachta, Kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej. Święcenia prezbiteratu otrzymał 6 sierpnia 1967 roku w Lublinie. Jako wikariusz pracował m.in. w parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie (w latach 1967-1970). W latach 1984-1993 był proboszczem parafii pw. Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Wirkowicach w gminie Izbica. Emeryt od 1 lipca 2013 roku. (w, kg)