Co to jest upadłość konsumencka i jak ją ogłosić?

Co to jest upadłość konsumencka i jak ją ogłosić? Co daje upadłość konsumencka i kto właściwie może ją ogłosić? Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

  1. Co to jest upadłość konsumencka?
  2. Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
  3. Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
  4. Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Masz problem ze spłatą kredytów? Nie wiesz, jak rozwiązać ten problem? Być może najlepszą dla Ciebie opcją będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Czym jest upadłość konsumencka i co daje jej ogłoszenie? Kto właściwie może ogłosić upadłość konsumencką? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Co to jest upadłość konsumencka?

Co to jest upadłość konsumencka? Według informacji podanych na stronie upadlosckonsumenta24.pl/ upadłość konsumencka to upadłość odnosząca się do niewypłacalności osoby fizycznej, a zatem takiej, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Polega ona na ustaleniu realnego do wykonania planu spłaty i częściowym umorzeniu zobowiązań, a w szczególnych przypadkach całkowitym umorzeniu zadłużenia.

W praktyce upadłość konsumencka jest oczywiście procesem sądowym, którego celem jest wsparcie dłużnika i udzielenie pomocy w uwolnieniu się od zobowiązań, których spłata jest dla osoby fizycznej w zasadzie niemożliwa. Podczas takiego postępowania zaległości mogą zostać umorzone lub pokryte określoną częścią majątku dłużnika, jeśli upadły taki majątek wykaże.

Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Korzyścią ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oczywiście możliwość umorzenia całego lub części długu i ustalenie planu spłaty. Na szczęście warunki planu spłaty wierzycieli muszą zostać zaproponowane w taki sposób, aby były realne do zrealizowania. Dzięki temu dłużnik ma ustalony plan działania i ma możliwość odzyskania finansowej stabilności, w czym wspomniane ustalenie planu spłaty wierzycieli zdecydowanie pomaga.

Wiele osób traktuje upadłość konsumencką jako szansę na nowy finansowy początek. Jest to słuszne podejście, gdyż procederu ta daje realną szansę na uporanie się z długami i uwolnienie się od stresów związanych niemożliwością regulowania sowich zobowiązań. Rozwiązanie problemów w ten sposób traktuje się jak drugą szansę, którą warto wykorzystać dobrze i mądrze. A zatem, jeśli zdecydujesz się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej i Twoja sprawa zakończy się dla Ciebie pomyślnie, koniecznie zacznij rozsądnie oraz mądrze budować i planować swój budżet.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Kto może ogłosić upadłość konsumencką? Jak już wspominaliśmy, upadłość konsumenta dotyczy tylko i wyłącznie osób, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. A zatem osób fizycznych, które po prostu utraciły możliwość spłaty swoich finansowych zobowiązań.

Podstawą do tego, aby zostało wszczęte postępowanie upadłościowe właściwe, jest oczywiście niewypłacalność wnioskodawcy. Trzeba tę kwestię wykazać przed sądem, aby sprawa zakończyła się pomyślnie dla zainteresowanego.

Niewypłacalny konsument to taka osoba, której miesięczny dochód nie wystarcza na spłatę zobowiązań i jednocześnie na pokrycie wszystkich bieżących kosztów związanych z utrzymaniem. Jeśli masz taki problem, nie zwlekaj i już dziś przygotuj odpowiedni wniosek o upadłość konsumencką.

Warto pamiętać, że w 2020 roku w życie weszły nowe zasady związane z ogłaszaniem upadłości konsumenckiej. Od teraz nie trzeba podawać powodów swojej niewypłacalności przy złożeniu wniosku, a dodatkowo upadłość mogą ogłaszać również te osoby, które stały się niewypłacalne na skutek własnych nietrafionych decyzji. Kiedyś tę możliwość miały tylko osoby, które straciły pracę czy zachorowały na poważną chorobę. Jeśli natomiast chodzi o całkowite umorzenie długu, tę możliwość ma tylko dłużnik, który nie posiada żadnego majątku, i nie jest zdolny do pracy zarobkowej, co z pewnością zostanie dokładnie zweryfikowane w toku postępowania upadłościowego.

Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Wiele osób uważa, że upadłość konsumencka to najlepsza i przede wszystkim prosta droga do tego, aby pozbyć się długów. Niewiele zainteresowanych jednak wie, że po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej trzeba się liczyć z konsekwencjami, które mogą nieco ograniczać swobodę funkcjonowania. Osoba, która ogłosi upadłość konsumencką, musi zacząć dbać nie tylko o swoje wydatki, ale także pracę. Jeśli dłużnik porzuci swoją pracę, postępowanie upadłościowe może zostać umorzone.

Dłużnik traci również prawo, jeśli chodzi o zarządzanie majątkiem na rzecz osoby zwanej syndykiem. Dodatkowo może zostać zobowiązany do tego, aby przekazać majątek wspomnianemu syndykowi. Warto również wiedzieć, że jeśli osoba, która ogłosi upadłość konsumencką, jest w związku małżeńskim, automatycznie dochodzi do rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Część majątku, która przypada dłużnikowi, będzie wchodzić w skład masy upadłościowej, która z kolei przeznaczona jest na pokrycie zarówno opłat sądowych, jak i zaległych zobowiązań.

Materiał partnera