Dołożyły cegiełkę do złota

Po raz pierwszy w historii polscy lekkoatleci zostali drużynowym mistrzem Europy. Spory udział w sukcesie odniesionym w Bydgoszczy miały także zawodniczki AZS UMCS Lublin: Sofia Ennaoui, Karolina Kołeczek, Daria Zabawska i Paulina Guba.

Polska została w Bydgoszczy drużynowym mistrzem Europy w lekkiej atletyce! Spory udział w historycznym sukcesie „biało-czerwonych” miały także cztery zawodniczki AZS UMCS Lublin: Sofia Ennaoui, Karolina Kołeczek, Daria Zabawska i Paulina Guba.

Najlepiej z naszych lekkoatletek zaprezentowała się Sofia Ennaoui, która wygrała w biegu na 1500 metrów. Zwycięstwo i 12 punktów do klasyfikacji dla Polski zapewnił jej czas 4:08.37 sekundy.

Rywalizacja była jednak bardzo zacięta. Walka toczyła się do samego końca. Druga na mecie Niemka Caterina Granz była gorsza zaledwie o 0.15 sekundy. Bieg nie należał do najszybszych, liczyło się jednak zwycięstwo. Ennaoui już na początku sezonu wywalczyła kwalifikację na mistrzostwa świata oraz igrzyska olimpijskie.

– To była najtrudniejsza wygrana z trzech edycji, w których startowałam, ale smakowała najlepiej, bo została okraszona ogromem pracy i mogłam przezywać te emocje razem z polską publicznością – podsumowuje zawody w Bydgoszczy Sofia Ennaoui.

Trzecia na dystansie 100 metrów przez płotki była Karolina Kołeczek, choć równie dobrze mogła zakończyć wyścig jako zwyciężczyni. Trzy zawodniczki wpadły na metę niemal w jednakowym czasie i do rozstrzygnięcia potrzebny był fotofinisz.

Wygrała Włoszka Luminosa Bogliolo przed Niemką Cindy Roleder – obie 12.87 sekundy. Za ich plecami zmagania ukończyła Kołeczek z czasem zaledwie o 0,01 s gorszym, dopisując w ten sposób 10 punktów dla Polski.

Po 9 punktów dla kadry zdobyły Daria Zabawska i Paulina Guba. Obie zakończyły swoje konkurencje na czwartych pozycjach. Pierwsza w rzucie dyskiem uzyskała 58.38 m, druga w rywalizacji kulomiotek 17.77 m.

Zabawska po trzech seriach była trzecia. W ostatniej jednak wskoczyła przed nią Greczynka Hrisoúla Anagnostopoúlou (59.02 m). Pierwsza była Claudia Vita z Niemiec (61.09 m), druga Mellina Robert-Michon z Francji (60.61 m)

Od Guby, ubiegłorocznej mistrzyni Europy, lepsze okazały się Niemka Christina Schwanitz (18.93 m), Szwedka Fanny Roos (18.54) i Sophie Mckinna z Wielkiej Brytanii (17.94 m).

Reprezentacja Polski została drużynowym mistrzem Europy z wyraźną przewagą nad resztą stawki. Biało-czerwoni uzbierali na swoim koncie 345 punktów. Drugie miejsce zajęły Niemcy (317,5), a trzecie Francuzi (316,5). MAG

Sofia Ennaoui wygrała w Bydgoszczy w biegu na 1500 metrów!