Łopaty poszły w ruch

Symboliczne wbicie łopat na budowie „Mieszkań Plus” przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku

W Świdniku ruszyła budowa dwóch pierwszych bloków w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Na 108 mieszkań, które mają być gotowe w 2021 roku, jest już blisko 800 chętnych.


Na ponadhektarowej miejskiej działce przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” powstaną dwa, trzypiętrowe bloki. Znajdzie się w nich 108 mieszkań o średniej pow. 50 mkw. Najwięcej będzie lokali dwu– i trzypokojowych, ale będą również kawalerki i mieszkania czteropokojowe. Osiedle zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy wybuduje firma API sp. z o.o.

Symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod budowę w ubiegłą środę dokonali m.in. świdnicki poseł i wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń, Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, Bartłomiej Pejo, wicestarosta powiatu świdnickiego i Mirosław Barszcz, prezes zarządu PFR Nieruchomości – spółki odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

– 108 rodzin spełni swoje marzenia i zamieszka w mieszkaniach, których budowę właśnie zaczynamy, realizując wielki, rządowy program „Mieszkanie Plus”. Przygotowanie programu nie było łatwe, gdyż trzeba było wszystko stworzyć od zera np. ramy prawne, bank ziemi, a później odpowiednio tę ziemię przygotować. Trzeba było również uzyskać wszystkie zgody i znaleźć finansowanie – mówił wiceminister Artur Soboń, odpowiedzialny w rządzie za realizację programu „Mieszkanie Plus”.

– Cieszę się, że kolejną lokalizacją, w której rozpoczyna się budowa tych mieszkań, jest Świdnik – moje rodzinne miasto. Doskonale wiem, jak potrzebne są tu takie mieszkania, które będą szansą dla wielu osób na poprawę warunków życia lub lepszy start w przyszłość.  „Mieszkanie Plus” to dziś nie tylko już zrealizowane projekty, jak np. w Białej Podlaskiej czy będące w realizacji, jak ten w Świdniku, ale także tysiące dobrze przygotowanych inwestycji, które sukcesywnie uruchamiane są w całym kraju, po to, by Polacy wykluczeni z komercyjnego rynku mieszkaniowego, mogli spełnić swoje marzenie o własnych czterech kątach.

– Zależy nam na rozwoju Świdnika, przyciągnięciu nowych mieszkańców i zachęceniu obecnych do pozostania. Chcemy, żeby wybrali nasze miasto jako dobre miejsce do życia, pracy i wychowania dzieci. Program „Mieszkanie Plus” świetnie wpisuje się w nasze plany. Dlatego wybudujemy w ramach tego projektu ponad setkę mieszkań.

Zainteresowanie jest wielkie, o lokale pytają oprócz świdniczan również osoby z Lublina, Zamościa czy Chełma – podkreślał Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, dodając, że obok działki, na której właśnie rozpoczyna się budowa, są tereny, na których można by wybudować kolejne mieszkania i być może ratusz zrealizuje taki plan.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w lecie przez świdnicki ratusz zainteresowanie wynajmem takiego mieszkania faktycznie jest ogromne. Do urzędu wpłynęło ok. 800 ankiet, w których respondenci informowali, dlaczego chcieliby skorzystać z programu „Mieszkanie Plus” i na jakich zasadach, tj. czy z opcją wykupu mieszkania na własność, czy tylko wynajmu, jakim metrażem są zainteresowani i w jakiej sytuacji mieszkaniowej się znajdują.

Ponad połowa badanych wskazała na mieszkania 3-pokojowe, a 30 proc. na dwupokojowe, niemal 95 proc. jest zainteresowana najmem z dojściem do własności, a 62 proc. chciałaby wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Jako powód zainteresowania programem wskazywali brak własnego mieszkania (60 proc.) oraz zbyt niskie dochody, by móc zaciągnąć kredyt mieszkaniowy (54 proc.). Blisko 80 proc. osób, które wypełniło ankietę miało od 21-40 lat.

Jak ratusz zamierza rozdzielić klucze między tylu chętnych jeszcze nie wiadomo. Kryteria przydziału mają zostać ustalone na jednej z najbliższych sesji rady miasta. JN

Rządowe czynszówki

Mieszkania Plus, to mieszkania na wynajem z niższym od komercyjnego czynszem lub na wynajem z opcją dojścia do własności. O szczegółowych kryteriach przyznania mieszkania i najmu decydują samorządy. Przy tworzeniu kryteriów, mogą brać pod uwagę liczba dzieci lub poziom dochodów przyszłych najemców.

Najemcy mieszkań powinni spełniać dwa kryteria: nie posiadać na własność mieszkania lub innej nieruchomości oraz mieć możliwość terminowego opłacania czynszu. W parze z programem „Mieszkanie Plus” idzie program dopłat „Mieszkanie na Start”, z którego mogą skorzystać osoby, których nie stać na opłacanie czynszu. Przez 15 lat państwo dopłaca lokatorom do czynszu w zależności od wielkości mieszkania i liczebności rodziny od 400 do 600 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here