Mikroprzedsiębiorcy poznali receptę na sukces

  W świdnickim Hotelu Kaprys odbyło się spotkanie w ramach drugiego cyklu „Biznes Lubelskie 2018”. Podczas wtorkowej konferencji kilkudziesięciu lokalnych mikroprzedsiębiorców mogło dowiedzieć się o możliwości wsparcia działalności ich firm przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego m.in. w zakresie promocji, udziału w targach i misjach zagranicznych, poznać receptę na sukces w biznesie na przykładzie rodzinnej firmy POL-MAK z Ludwina, a także otrzymać od Andrzeja Baryły, znanego i cenionego prezentera i dziennikarza telewizyjnego, kilka cennych rad, jak najlepiej zaprezentować swoją firmę i siebie podczas wystąpień, rozmów biznesowych i kontaktów z mediami.


  Spotkania ,,Biznes Lubelskie 2018’’ to konferencje o charakterze szkoleniowo-informacyjnym, organizowane we wszystkich powiatach województwa lubelskiego oraz w powiatach grodzkich. W inauguracyjnym cyklu programu, od końca kwietnia do połowy lipca, wzięło w nim udział 1552 przedstawicieli z 1012 firm i instytucji. Obecnie trwa druga część cyklu, tym razem przeznaczona dla mikroprzedsiębiorców.

  Podczas wtorkowego spotkania w Świdniku przedstawicieli firm przywitał wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, podkreślając, że rozwój przedsiębiorczości i wspieranie biznesu to dla Urzędu Marszałkowskiego racja stanu.

  – Jeśli nie będzie silnego biznesu, nasze miasta, regiony i nasz kraj nie będą się rozwijały – mówił wicemarszałek. – Naszym obowiązkiem jest podejmowanie działań z myślą o przedsiębiorcach, by nasze województwo było jak najbardziej konkurencyjne. Wicemarszałek Grabczuk zachęcił mikroprzedsiebiorców do sięgania po środki zewnętrzne.

  O możliwościach ich pozyskania, a także innych atrakcyjnych sposobach wsparcia działalności m.in. w zakresie promocji, udziału w targach i misjach zagranicznych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, uczestników spotkania poinformował Aleksander Czechowski z zespołu Biznes Lubelskie, działającego w Departamencie Gospodarki i Współpracy Zagraniczej UMWL.

  O tym, ze biznes może świetnie prosperować w naszym województwie, a firma liczyć się na krajowym rynku, uczestnicy spotkania mogli przekonać się słuchając Dominika Polaka, wiceprezesa Wytwórni Makaronu Domowego POL-MAK. W 1995 roku rodzinna firma z Ludwina zatrudniała 17 osób i produkowała dziennie 400 kg makaronu. Dzisiaj pracuje w niej 130 osób i wytwarza aż 25 ton produktów.

  Dominik Polak zdradził receptę na sukces: Do tego celu niezbędne są: wiara, marzenia, ludzie i pokora – mówił do uczestników spotkania. Wiceprezes POL-MAKu przedstawił strukturę firmy na przestrzeni 23 lat działalności, od rodzinnej po menadżerską. Zwrócił też uwagę na to, jak duże znaczenie dla Wytwórni Makaronu Domowego miało pozyskanie środków z zewnątrz. W ciągu trzech lat POL-MAK realizował bądź jeszcze realizuje w sumie dziewięć projektów o wartości blisko 31 milionów. Ponad połowę tej kwoty – dokładnie 16,4 mln – to dofinansowanie.

  – Bez tych środków nie bylibyśmy, dzisiaj tu, gdzie jesteśmy, nie było by szans, byśmy bili się o nasze marzenie, czyli drugie miejsce na krajowym rynku – podkreślał Dominik Polak. Na koniec jeszcze raz przypomniał klucze do sukcesu: 1. wszyscy muszą chcieć 2. pokora, 3. sztuka kompromisu, 4. wzajemny szacunek, 5. kłócić się tak, ale nigdy gniewać.

  W ostatniej prelekcji wtorkowego spotkania Andrzej Baryła, znany i ceniony prezenter i dziennikarz TVP Lublin, podpowiedział uczestnikom, jak przygotować się do publicznych wystąpień i co należy zrobić, by dobrze wypaść przed kamerą. Spotkanie zakończyła wspólna kolacja uczestników z prelegentami. BS

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here