MOPR z pomocą potrzebujacym

MOPR zakończył akcję wydawania żywności. W ramach pomocy potrzebującym ważące od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów paczki z jedzeniem otrzymały rodziny, w których dochód na osobę wynosi nawet 1056 złotych netto. – Nic dziwnego, że niektórzy podjeżdżają taksówkami, bo nie sposób tego wszystkiego zanieść – mówią pracownicy ośrodka. Kolejna taka akcja już niebawem.

W sumie siedemset osób z terenu miasta stało w kolejce do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie po paczki z lubelskiego Banku Żywności. Do rozdania było sporo, bo po ponad 16 kg żywności na osobę (po 8 opakowań makaronu, 6 serów, 9 koncentratów pomidorowych, 3 opakowania buraczków, 9 opakowań filetów z makreli w oleju, 2 słoiki gołąbków w sosie pomidorowym i 4 butelki oleju).

Wartość paczki wzrasta co roku, tak samo jak kryterium dochodowe uprawniające do jej otrzymania. Obecnie jest to 200 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej. Oznacza to, że beneficjenci programu, czyli „najbardziej potrzebujący”, to ci, u których dochód nie przekracza 1056 zł netto na członka rodziny, a w przypadku osób samotnych – 1402 zł netto na miesiąc. Każda osoba, która spełnia te wymogi, może starać się o paczkę z żywnością (przed Wielkanocą do Chełma trafi trzecia transza z Banku Żywności).

Należy się zgłosić z wnioskiem do MOPR-u, który prowadzi weryfikację osób potrzebujących wsparcia. Choć teoretycznie należy spełnić jeszcze wymogi określone w ustawie o pomocy społecznej (art. 7 ustawy), przy tak wysokim kryterium dochodowym w praktyce wygląda to tak, że paczki trafiają również do osób niepobierających żadnych zasiłków (przykładowo: zarabiający 2 tysiące złotych samotny rodzic czy 4-osobowa rodzina z nieco ponad 4 tysiącami złotych co miesiąc).

A dużej i ciężkiej paczki (w przypadku 4-osobowej rodziny mowa o 64 kg) nie sposób donieść do domu, dlatego w MOPR-ze już nikogo nie dziwi, że potrzebujący po żywność przyjeżdżają często taksówką.

Akcja wydawania paczek jest częścią Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym – Podprogram 2018, który trwa od sierpnia 2018 roku do czerwca 2019 roku. Pierwsza transza żywności trafiła do potrzebujących jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a w ramach drugiej z lubelskiego Banku Żywności do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie kolejne tiry z jedzeniem przywiozły aż 11 284 kg żywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here