Najstarsze liceum na peryferiach

Odsłonięcie tablicy odbyło się w asyście honorowej żołnierzy Sił Powietrznych

W piątek, 30 listopada, VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie świętowało 70-lecie powstania. Szkolne uroczystości rozpoczęły się po mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kunickiego.


VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja utworzono 23 czerwca 1948 roku. Była to pierwsza szkoła średnia w położonej w tym czasie na peryferiach dzielnicy Lublina. Jego początkową bazą były publiczne szkoły powszechne nr 14 i nr 16. Nowa placówka w dzielnicy nosiła dawniej nazwę Publicznej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego.

W październiku 1962 r. liceum, po latach przeprowadzek, otrzymało własną siedzibą przy ul. Mickiewicza 36, w którym mieści się do dziś. (EM.K.)

Ważnym punktem jubileuszu 70-lecia szkoły było odsłonięcie tablicy pamiątkowej braci Bronisława i Janusza Żurakowskich przy wejściu do VI LO przy ul. A. Mickiewicza.

Bracia Żurakowscy, byli mieszkańcami dzielnicy Dziesiąta w latach 20 i 30 XX wieku. – Pomysłem ich upamiętnienia społeczność szkoły zainteresował pan Janusz Stachowicz, prezes Prezydium Rady Seniorów Lotnictwa w Lublinie. Szkoła wykonała tablicę na własny koszt

Bronisław Żurakowski (1911-2009) był pilotem, szybowcowym pilotem doświadczalnym, żołnierzem Armii Krajowej, inżynierem lotniczym, konstruktorem samolotów oraz twórcą pierwszych polskich śmigłowców.

Janusz Żurakowski (1914– 2004) to wybitny pilot myśliwskim oraz instruktor. Uczestniczył w bitwie o Anglię, był dowódcą Dywizjonu 316. Jako pilot doświadczalny w 1958 roku dokonał oblotu pierwszego kanadyjskiego naddźwiękowego myśliwca Avro Canada CF – 150 Arrow.