Pół tysiąca dłużników

Miasto ma poważny problem z najemcami mieszkań komunalnych i socjalnych. Około 500 osób zalega z płatnościami. Wiele lokali jest zapuszczonych, nadających się wyłącznie do generalnego remontu. Obecne prawo nie pozwala jednak eksmitować osób, które nie płacą czynszów. Tymczasem nie brakuje rodzin, które od lat czekają na mieszkanie z miasta, tyle tylko, że wolnych kwater nie ma.

To problem nie tylko Chełma. W mieście brakuje mieszkań komunalnych. Co gorsze, wielu lokatorów nie płaci czynszów. Z opłatami zalega około 500 osób. To bardzo dużo.

Ostatnio prezydent Chełma Jakub Banaszek zamieścił w mediach społecznościowych kilka zdjęć zaniedbanych lokali komunalnych, które nadają się wyłącznie do generalnego remontu. Wielu najemców nie dość, że nie płaci czynszów, to jeszcze kompletnie nie dba o miejskie mienie. Tak zdewastowanych pomieszczeń nie pozostawiłoby po sobie nawet chyba największe tornado. Wśród komentujących nie zabrakło głosów, że osoby, które nie dbają o mieszkania komunalne, czy też socjalne, miasto powinno natychmiast eksmitować, a lokale przeznaczyć rodzinom, których nie stać na kredyt bądź zakup własnego „M”. Tyle tylko, że obecne prawo, niestety, chroni tych, co mają gdzieś to, co dostali w „prezencie”, i nie pozwala miastu na eksmisję.

Urzędnicy doskonale zdają sobie sprawę z wagi problemu i zastanawiają się, co zrobić, by „odzyskać” mieszkania, a najemcom, którzy nie dbają o lokale, nie płacą czynszów, zapewnić jedynie socjalne minimum. Część osób, które zalegają z opłatami, ma pieniądze, o czym świadczą chociażby drogie samochody, jakimi na co dzień jeżdżą. Urzędnicy o tym wiedzą, jednak w świetle obowiązujących przepisów są bezradni.

Ostatnio rzekomo wśród nich narodził się pomysł zakupu całorocznych holenderskich kontenerów z białym montażem, do których mieliby trafić ci, którzy mają największe zaległości wobec miasta. Dzięki temu samorząd mógłby odzyskać mieszkania, wyremontować je i przekazać rodzinom z dziećmi oczekującym w kolejce na komunalne lokale.

Niestety, rosną też zaległości najemców mieszkań czynszowych, budowanych przez Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Może skala nie jest jeszcze tak duża, jak w przypadku lokali komunalnych, ale wzrost liczby dłużników zaczyna powoli niepokoić. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here