Turystów witamy w… sieci

Sezon turystyczny się rozkręca, a lokal, w którym ma funkcjonować miejska informacja turystyczna pozostaje zamknięty na cztery spusty

– Lublin chwali się, że wprowadza TripPass i audioprzewodnik City Talks, sezon turystyczny się rozkręca, a lokal, na rogu Jezuickiej i Bramowej, w którym miał mieścić się miejski ośrodek informacji turystycznej wciąż jest zamknięty i nie widać, by szykował się do otwarcia – zauważa jeden z naszych Czytelników, pytając kiedy punkt w końcu zostanie otwarty.

Lublin wraz z trzema innymi miastami w Polsce: Gdańskiem, Giżyckiem i Opolem zjednoczył siły i wspólnie zaprasza turystów do zwiedzania swoich największych atrakcji. Wszystko za sprawą innowacyjnej, ogólnopolskiej karty turysty TripPass. Dzięki niej turyści będą mogli korzystać z darmowych wejść oraz zniżek do kilkudziesięciu atrakcji położonych we wszystkich miastach uczestniczących w projekcie.

Poprzez projekt TripPass, polskie miasta chcą na nowo, po okresie pandemii, zaprosić do siebie gości z kraju i zagranicy. – Po ostatnim półroczu zupełnego zahamowania branży turystycznej w kraju chcemy wzbudzić wśród turystów pozytywny impuls do bezpiecznego podróżowania. Ostatni rok wyraźnie pokazał, że wspólne działania przynoszą dobre efekty, tworzymy więc wspólną ofertę, dzięki której turyści krajowi i zagraniczni będą mogli odkrywać polskie miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Dzięki TripPass można zwiedzić między innymi takie popularne obiekty na mapie turystycznej Polski jak: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Twierdzę Boyen w Giżycku czy Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.

Koszt karty to tylko 5 złotych, a zysk płynący z jej posiadania to możliwość korzystania z licznych ulg i rabatów w muzeach, galeriach, teatrach czy restauracjach oraz innych atrakcjach turystycznych położonych w Opolu, Gdańsku, Giżycku czy Lublinie.

W Lublinie za darmo wejdziemy m.in. do Centrum Historii Sportu na Arenie Lublin, 10% zniżki otrzymamy na nocleg w Hotelu Hampton by Hilton Lublin, czy w Aqua Lublin, a 20 % w Restauracji Winestone. Pełną listę zniżek znajdziemy na stronie internetowej: www.trippass.pl. Tam też można zakupić kartę.

Co ważne, zainteresowanie projektem zadeklarowały kolejne instytucje, organizacje turystyczne i samorządy, które współpracowały podczas ubiegłorocznej kampanii #CityWillWait, dostrzeżonej i nagrodzonej w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, m.in. nagrodą Bessie Awards 2021 w kategorii “Współpraca roku”.

City Talks w Lublinie

Od 4 czerwca turyści i mieszkańcy Lublina, którzy chcą bliżej poznać miasto mogą również korzystać z City Talks. To audioprzewodnik, który składa się z serii krótkich nagrań przybliżających mniej i bardziej znane historie Koziego Grodu.

City Talks tworzą krótkie nagrania – trwające ok. 2 minut „mikrohistorie”, które przypisane są do miejsc oznaczonych pinezką na mapie. Zwiedzający mogą podążać uliczkami i odsłuchiwać kolejne historie związane z mijanymi lokalizacjami, albo skorzystać z proponowanych spacerów tematycznych. Wystarczy do tego smartfon lub tablet z dostępem do Internetu.

Mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z tej nowoczesnej formy zwiedzania miasta dzięki współpracy Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, która przygotowała treści do aplikacji, oraz Polskiego Radia Lublin odpowiedzialnego za wysokiej jakości profesjonalne nagrania pierwszych 200 mikrohistorii, z firmą City Talks – deweloperem aplikacji.

– Wielu lublinian codziennie mija miejsca, z którymi wiążą się niesamowite, często nieznane historie. Dzięki aplikacji City Talks można je poznać, przez co popołudniowy spacer po mieście stanie się ciekawą wędrówką w głąb historii Lublina. Turyści z kolei dostają gotowe narzędzie do wygodnego i kompleksowego poznania miasta według własnych zainteresowań i potrzeb – mówi Krzysztof Raganowicz, prezes LOT Metropolia Lublin.

Przedstawione historie charakteryzują się zróżnicowanym stopniem szczegółowości. Nie zabrakło podstawowych informacji o najważniejszych zabytkach i wydarzeniach, takich jak Kaplica Trójcy Świętej czy podpisanie aktu Unii Lubelskiej. Jednak w aplikacji City Talks znajdą coś dla siebie także poszukiwacze smaczków historycznych i architektonicznych. Można poznać historie sławnych lublinian, niemal niezauważalnych pomników czy miejsc, które dziś już nie istnieją. – A gdy któraś z mikrohistorii wzbudzi naszą ciekawość, każdy temat można pogłębić już poza aplikacją dzięki szerokiej ofercie spacerów tematycznych z lubelskimi przewodnikami – dodaje Krzysztof Raganowicz.

Aplikacja City Talks z opowieściami dotyczącymi Lublina jest dostępna w sklepach Google Play i App Store.

A ośrodek wciąż zamknięty

– Wszystko pięknie. Lublin wprowadza TripPass i City Talks, a lokal, na rogu Jezuickiej i Bramowej, w którym miał mieścić się miejski ośrodek informacji turystycznej wciąż jest zamknięty i nie widać, by szykował się do otwarcia – zauważa jeden z naszych Czytelników, pytając, kiedy punkt w końcu zostanie otwarty.

Urzędnicy zapewniają, że niebawem się to zmieni i wprowadzi się tu powołana w ubiegłym roku przez miasto Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin, która stoi za wprowadzeniem TripPassa i City Talks. W lokalu przy Bramowej/Jezuickiej będzie działał nie tylko punkt informacji turystycznej, ale również sklepem z lubelskimi gadżetami.

Przypomnijmy, wcześniej w tym miejscu, przez ponad 10 lat, mieścił się Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej prowadzony przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, nad którą nadzór sprawuje marszałek województwa lubelskiego. Po tym jak lubelski Ratusz wypowiedział w ubiegłym roku LROT umowę najmu lokalu, ten swoje biuro oraz punkt informacyjny postanowił przenieść na drugą stronę Bramy Krakowskiej, do kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6.

Działa już od ponad dwóch miesięcy, jest czynny siedem dni w tygodniu od godziny 9:00 do 19:00. Turyści mają tam do dyspozycji bezpłatne Wi-Fi, komputer i tablet do samodzielnego wyszukiwania informacji, gniazda do ładowania telefonów, audioguidy. W ośrodku znajduje się kącik dla najmłodszych, sklep z pamiątkami i produktami regionalnymi, przechowalnia bagażu, a nawet wypożyczalnia rowerów. opr. BS, ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here