Wielkie święto żądnych wiedzy

Niedzielny Piknik Naukowy na placu Teatralnym przyciągnął tłumy lublinian

Od 15 do 21 września w Lublinie trwa Festiwal Nauki. Hasłem tegorocznej XV edycji jest myśl „Człowiek inspiracją nauki”. Na chętnych czekają otwarte wykłady, prezentacje i ćwiczenia ze wszystkich dziedzin. Wstęp bezpłatny.


W weekend najmłodszych przyciągnął otwierający festiwal Piknik Naukowy. W tym roku, po raz pierwszy, odbywał się pod CSK, na placu Teatralnym. Najwięcej pokazów i prezentacji związanych było z ludzkim ciałem – zaprezentowano ich ponad sto.

Naukowcy z KUL pokazali np., jak spojrzeć na rzeczywistość oczami osoby z dysfunkcją wzroku, słuchu, ruchu oraz z zaburzeniami autyzmu a pracownicy naukowi Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili symulację odczuć osób starszych po 65. roku życia. Uniwersytet Przyrodniczy uczył m.in., jak wykonać kosmetyki naturalne i w jaki sposób odczytać etykiety sklepowych produktów. Politechnika Lubelska zaprezentowała swoje pojazdy – aerodynamicznego hydrosa, wojskowy trenażer czołgowy i inne maszyny. Kadra naukowa UMCS-u prezentowała m.in. żeglarski ergometr oraz zabawy z kolorową chemią. Były też pokazy szermierki, ratownictwa medycznego czy druku 3D oraz lubiane przez najmłodszych zajęcia plastyczne i kreatywne.

– Lubelski Festiwal Naukowy to jeden z największych tego typu festiwali w Polsce – podkreśla prof. dr hab. Dariusz Matosiuk, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W tym roku to lubelska uczelnia medyczna jest głównym koordynatorem festiwalu, w który zaangażowane są jednostki naukowe z Lublina i Lubelszczyzny.

W tegorocznej edycji przygotowano ponad 1200 naukowych projektów i prezentacji. Na poszczególne zajęcia zapisywać można się przez stronę internetową. www.festiwal.lublin.pl. Jeśli zabrakło dla nas miejsca, warto kliknąć na przycisk „poproś o inny termin”. Naukowcy deklarują, że jeśli zbierze się grupa chętnych, to popularne prezentacje przeprowadzą kolejny raz. Wybór zajęć jest ogromny, od tych poświęconych naszemu zdrowiu do filozoficznych, hydrologicznych czy zajęć specjalnie dedykowanych maturzystom. To doskonała okazja, by spotkać się z najwybitniejszymi lubelskimi naukowcami.

Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie gala w Sali Operowej CSK (21 września 2018 roku o godz. 19.00) podczas której wystąpi Łukasz Jemioła i lubelska grupa komediowa „Poławiacze Pereł”.

Emilia Kalwińska

Politechnika Lubelska przygotował w tym roku 93 projekty dotyczące m.in. automatyzacji, fotowoltaiki czy modelowania 3D.

KUL zaplanował 215 projektów dotyczących prawa administracyjnego, prawa spółdzielczego czy psychologii.

UMCS zaprezentuje 200 projektów, w tym 20 na sam Piknik Naukowy. W planach spotkanie z doradcą podatkowym, warsztaty dziennikarskie, geoquiz dla bystrzaków czy inżynieria genetyczna dla początkujących.

UM przygotował najwięcej, bo aż 431 projektów, z takich dziedzin, jak: anatomia człowieka dla najmłodszych, endokrynologia, farmacja czy chirurgia. Naukowcy podpowiedzą, też jak czytać wyniki badania krwi oraz co można usłyszeć gołym uchem, a co uzbrojonym w stetoskop.

W ofercie UP jest 131 projektów dotyczących tajemnic drożdży, paliw silnikowych, barwy żywności czy jedzenia dla kosmonautów. Specjalne zajęcia ze zwiedzaniem przygotowała uczelniana biblioteka główna. Uczestnicy projektów przekonają się m.in., jak wykryć sfałszowane mleko, które pieczywo wybierać oraz jak porozumieć się ze zwierzętami.