Jak często należy chodzić do okulisty?

O wzrok należy dbać od wczesnych lat dzieciństwa. Regularne badania okulistyczne pozwala kontrolować ostrość i zasięg widzenia. Badanie wzroku umożliwia również wykrycie wszelkich nieprawidłowości w zakresie widzenia, a w przypadku wystąpienia takich – dobranie odpowiedniej korekcji. Ma ono na celu nie tylko poprawić ostrość widzenia, ale i uchronić pacjenta przed poważniejszymi schorzeniami. Jak często należy badać wzrok? Kiedy powinny się umówić na wizytę do okulisty dzieci, osoby dorosłe, seniorzy?

Kiedy należy przeprowadzić badanie wzroku?

Badanie wzroku należy do badań profilaktycznych. Powinno się je wykonywać regularnie. Determinantem częstotliwości wizyt jest indywidualny stan zdrowia każdego pacjenta. Jeśli nie odczuwamy żadnych problemów ze wzrokiem, rekomendowane jest badanie wzroku raz na rok. W przypadku gdy pojawiają się niepokojące sygnały ze strony oczu takie jak nieostre widzenie, bolesność, szczypanie, łzawienie, pieczenie oczu, światłowstręt, na badanie należy udać się od razu po ich ustąpieniu. W przypadku chorób oczu wizyty kontrolne u okulisty są konieczne częściej.

Jak często wykonywać badanie wzroku dzieciom?

Pierwsze badanie okulistyczne u dziecka można wykonać bardzo wcześnie, nawet u noworodka. Tak wcześnie wzrok bada się przede wszystkim u dzieci urodzonych przedwcześnie i z niską masą urodzeniową. Wskazaniem do badania wzroku u noworodka są też ropiejące oczy i podejrzenie wrodzonej niedrożności kanalików łzowych. U starszaków do wizyty u okulisty powinno skłonić podejrzenie zeza, czyli uciekającego oka, a także zaburzenia w prawidłowym rozwoju ruchowym, neurologicznym. O wczesne profilaktyczne badanie wzroku dziecka należy zadbać, jeśli w rodzinie występowały wady wzroku lub poważne choroby oczu.

Pierwsza wizyta u okulisty z dzieckiem zalecana jest, kiedy maluch skończy 3 lata – jest ona konieczna, nawet jeśli nie występują żadne zastrzeżenia co do widzenia. Badanie kontrolne ma określić, czy rozwój oczu przebiega prawidłowo i nie występują żadne dysfunkcje neurologiczne lub objawy chorób oczu. Na kolejnych etapach rozwoju dziecka badania wzroku powinno mieć przeprowadzane raz w roku.

Jak często wykonywać badanie wzroku u dorosłych?

Młodzież i osoby do 40 rok życia, które nie widzą pogorszenia widzenia, do optyka lub okulisty powinny wybierać się raz na 1,5-2 lata. Należy jednak pamiętać, że do kontrolnego badania okulistycznego powinno dochodzić częściej, jeśli intensywnie pracuje się przy komputerze lub w miejscach, w których oczy są narażone na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwe czynniki np. niską temperaturę, pył, nienaturalne światło.

Wraz z ukończeniem 40. roku życia gabinet okulisty powinno się odwiedzać częściej. Lekarze rekomendują, aby robić to przynajmniej raz w roku. Konieczność częstszych wizyt wynika z tego, że wraz z wiekiem oko staje się bardziej narażone na rozwój wad widzenia, a także choroby oczu.  W wieku dojrzałym pojawić mogą się m.in. choroby gałki ocznej, zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki.

Jak często wykonywać badanie wzroku u seniorów?

Kontrolne badania okulistyczne ważne są również w przypadku seniorów. Po 60. roku życia, kiedy to ryzyko wystąpienia zaćmy i jaskry znacząco wzrasta, zaleca się badania wzroku nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. W przypadku, gdy choroba oczu zostanie wykryta lub lekarz zaleci, wizyty profilaktyczne powinny być jeszcze częstsze. Regularne badanie wzroku pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i rozpoczęcie leczenia.

Jak często Polacy badają wzrok?

Badanie „Polak z wadą wzroku” zleconego przez Krajową Rzemieślniczą Izbę Optyczną w 2018 roku mówi, że 60% Polaków bada swój wzrok raz lub dwa razy do roku. 12% respondentów zadeklarowało, że badanie wzroku odbywa raz na 3-5 lat, rzadziej niż co  5 lat bada się tylko co 20 osób. Większość osób na badanie wzroku wybiera się do okulisty. Do niego też wybrałoby się, jeśli miałoby problemy z widzeniem – deklaracja 77% badanych. Optyka przy problemach ze wzrokiem odwiedziłoby 11% respondentów, 7% wybrałoby się do lekarza ogólnego/pierwszego kontaktu, natomiast optometrysta to wybór zaledwie 4% respondentów.

Badanie wzroku a profilaktyka

Badanie wzroku wykonuje się profilaktycznie, warto jednak podkreślić, że między wizytami u okulisty również należy dbać o wzrok. Przed problemami z oczami uchroni kilka prostych nawyków. Mówią one, aby chronić oczy przed promieniami UV, nosząc okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami. Ważne jest również, aby zachowywać odpowiednią odległość od monitora komputera lub telewizora i robić przerwy od patrzenia się w wyświetlacz. O zdrowie oczu dobrze jest też dbać za pomocą diety. Do codziennego jadłospisu należy włączyć produkty bogate w kwasy omega, witaminy A, C i E, luteinę, zeaksantynę i antocyjany oraz składniki mineralne: cynk, miedź, mangan, selen.

Na profesjonalne badanie wzroku zapraszamy do salonu optycznego w Lublinie – Sfera Oczu. 

Materiał partnera

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here