Kultura w zawieszeniu

W związku z nadzwyczajną sytuacją epidemiologiczną w kraju do końca listopada będą występować ograniczenia w funkcjonowaniu placówek i instytucji kultury. Te zapraszają na bieżące informacje ze świata sztuki oraz relacje z wydarzeń online do swoich witryn Internetu.

Centrum Kultury w Lublinie

Ostatnim większym wydarzeniem były tu XXV Konfrontacje Teatralne. Ten legendarny festiwal był nie tylko przeglądem przedstawień, z konieczności ograniczonym przez epidemię. W tydzień po festiwalu CK stworzyło okazję do dyskusji online m.in. na temat kondycji kultury – w ramach Forum Konfrontacji Teatralnych „Czas krytyczny / Kairos. Niemożliwe się zdarza”. Spotkania dyskusyjne były rejestrowane, dzięki czemu każdy, kto nie mógł w nich uczestniczyć może zobaczyć i posłuchać co wydarzyło się podczas 25. edycji festiwalu. Chętni mogą oglądać zapis pod www.ck.lublin.pl/2020/10/forum.

Od listopada, z powodu zamknięcia budynku, cała działalność programowa CK przeniosła się do Internetu. Tu widzowie mogli obejrzeć spektakle w ramach MSTT – od 7 do 15.11. Na dalsze dni listopada są planowane dwa przeglądy filmowe w formule online: Festiwal Kina Kobiet Demakijaż – w terminie 18-22.11, oraz Lubelski Festiwal Filmowy 2020 w terminie 23-28 listopada. Zwłaszcza ten drugi, LFF to ponad 100 filmów z całego świata. Krótkie i pełne metraże oraz wyjątkowe kino autorskie. Fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne, pokazy specjalne, spotkania i warsztaty. Wszystkie wydarzenia dostępne będę bezpłatnie. Szczegóły i program: ck.lff.lublin.pl.

– Dzięki działalności CK online widzowie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z poetami i pisarzami w ramach programu naszej Księgarni Dosłowna, gdzie będą kontynuowane spotkania cyklu filmowego Benshi połączone z dyskusją o filmie. Swoje działania online proponuje także Centrum Ruchu Lubelskiego Teatru Tańca – to m.in. zajęcia z tańca współczesnego czy jogi. Dla młodszych widzów Karuzela Sztuki przygotowała warsztaty online z cyklu „Historie żabki” – informuje Małgorzata Drozd z Centrum Kultury.

Dodaje, że w minioną niedzielę miała tu miejsce prezentacja scenariusza „Czarodziejskiej góry” według powieści Tomasza Manna. Czytanie scenariusza to kolejny etap pracy nad bliskim spektaklem w reżyserii Janusza Opryńskiego z udziałem aktorów Teatru Dramatycznego z Warszawy. „Czarodziejska góra” to dzieje Europy, w której chore płuca bohaterów powodują, że śmierć staje się wszechobecna. To opowieść o miłości i zagładzie, a wcześniej seansach psychodelicznych. Będzie to ogląd zamkniętej rzeczywistości pełnej cierpienia przed nadciągającą Apokalipsą.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Wydarzenia planowane na listopad w tej przestrzeni nie odbędą się zgodnie z repertuarem, a sam budynek CSK pozostaje w tym czasie niedostępny dla gości. Na przełożone koncerty muzyczne i spektakle teatralne do sali operowej i Klubu Muzycznego organizatorzy zapraszają w nowych terminach, w przyszłym roku. Seanse filmowe w kinie CSK też odwołano, ale kinomani niech czują się zaproszeni do wirtualnej sali kinowej na platformie Internetu MOJEeKINO.pl – funkcjonuje tam stale kilkadziesiąt tytułów ambitnych filmów z całego świata. Dla tych, którzy nie zdążyli zobaczyć aktualnych wystaw dzieł znanych artystów prezentowanych w CSK jego impresariat przygotowuje wirtualne spacery po tutejszych galeriach.

– Chociaż jesteśmy zamknięci cały czas nasze działania można śledzić online. Zapraszam do regularnego odwiedzania stron internetowych spotkaniakultur.com oraz facebook.com/cskwlublinie, gdzie zamieszczamy bieżące informacje ze świata kultury oraz relacje z wirtualnych wydarzeń z CSK – zachęca Andrzej Goliszek, rzecznik CSK.

Dodaje, że w ostatnich tygodniach na terenie województwa lubelskiego powstała seria murali, poświęcona polskiemu zwycięstwu w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Partnerem projektu jest Centrum Spotkania Kultur. W niedalekiej przyszłości zaprosimy widzów na wirtualną wystawę zdjęć Michała Dziurkowskiego, dokumentującego proces powstawania murali przez ponad miesiąc.

Warsztaty Kultury i Teatr Stary

Od pewnego czasu jesteśmy przygotowywani do sytuacji, w której obecnie tkwimy. Mimo, że instytucje kultury zostały zamknięte, zapraszamy do korzystania z naszych propozycji online. – warsztatykultury.pl – tutaj znajdziemy informację o listopadowych warsztatach dla dzieci i ich rodziców. Poznamy w nich tajniki projektowania plakatów a nawet książek – mówi Agata Fijuth-Dudek reprezentująca Warsztaty Kultury.

Teatr Stary w Lublinie zwinął swój listopadowy afisz i musi czekać na nowe plany repertuarowe raczej już na nowy rok. W bieżącym sezonie zdołał wystawić tylko jeden spektakl teatralny, za to 8 razy: sztukę „Kimberly Akimbo” – to melodramat, ale i błyskotliwa komedia miłosno-sensacyjna (autor David Lindsay-Abaire). Dwa przedstawienia „Cafe Luna” Teatru Polonia z Warszawy i „Kupiec Wenecki” Teatru Nowego w Słupsku otrzymają nowe terminy wystawień. Normalnie działało do listopada „Kino Starego”.

Z koncertów dwakroć udało się zaprezentować „Zakazane Piosenki”, którego wykonawcy to Marcin Masecki, Kuba Więcek, Jan Pieniążek. Dwukrotnie też zabrzmiał recital „Absolutnie, czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”, a cztery razy wystąpił zespół YAMI w projekcie „Siesta w drodze”. – Musimy pozostać zamknięci. W listopadzie w wersji online chcemy przekazać widzom już tylko dwie „Bitwy o Kulturę”, 17 i 24 bm. – informowała Karolina Rozwód, dyrektor. Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here