Miasto liczy straty, kierowcy się… cieszą

Parkomaty przy ul. Jaczewskiego pojawiły się dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia. Na ulicy Obywatelskiej, która też jest w strefie, stosowne oznakowanie dopiero się pojawi

1 czerwca weszła w życie uchwała Rady Miasta Lublin o powiększeniu strefy płatnego parkowania o nową podstrefę D. Od ubiegłego wtorku za parkowanie powinniśmy zapłacić przy Al. Zygmuntowskich i al. Piłsudskiego oraz ulicach: Ruskiej, Nadstawnej, Targowej, Nowym Placu Targowym, Biernackiego, Probostwie, Sierocej, Obywatelskiej, Jaczewskiego, Lubartowskiej, Szkolnej i Czwartek. W większości miejsc kierowcy jednak nie zapłacili ani grosza, bo miasto nie zdążyło wykonać stosownego oznakowania, a także uruchomić parkomatów.


Wątpliwości, czy strefa ruszy na czas wyrażaliśmy już w poprzednim wydaniu „Nowego Tygodnia”, informując że na kilkadziesiąt godzin przed uruchomieniem podstrefy D w wielu miejscach nie ma żadnej informacji, żadnych oznakowań i parkomatów. Nasze obawy potwierdziły się. – Nie wszędzie udało się wykonać oznakowanie poziome i pionowe w ramach podstrefy D – przyznaje Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK Lublin, miejskiej spółki która odpowiada za wytyczenie strefy.

– Zawiniła po pierwsze pogoda, która niejednokrotnie uniemożliwiała wykonanie tego typu prac, a po drugie – w wielu przypadkach miejsca parkingowe były blokowane przez parkujące samochody, a trudno było zlokalizować właściciela – dodaje W. Opasiak i zapewnia, że najszybciej jak to tylko możliwe, te braki zostaną uzupełnione.

W piątek, 4 czerwca pełne oznakowanie – poziome i pionowe – zostało wykonane na ul. Biernackiego, Sierocej, Lubartowskiej, Jaczewskiego i Szkolnej. Z kolei oznakowanie poziome (wytyczenie miejsc parkingowych) wykonano na Al. Zygmuntowskich i Piłsudskiego oraz ul. Ruskiej, Nadstawnej, Targowej, Nowy Plac Targowy. w– Tu znaki uzupełniane są cały czas. Na pozostałych ulicach trwają jeszcze prace – mówiła tygodnikowi w piątkowe południe Weronika Opasiak.

Opóźnienie w wyznaczaniu strefy to okoliczność, z której cieszą się kierowcy, bo póki nie zostaną wykonane wszystkie prace, za parkowanie nie muszą płacić.

A co w przypadku osób, które zakupiły abonament od 1 czerwca? – Sprawdzamy możliwości wydłużenia czasu jego obowiązywania o liczbę dni, kiedy strefa nie działała w pełni. Postaramy się znaleźć takie rozwiązanie, które zrekompensuje zaistniałą sytuację. Oczywiście wstrzymaliśmy sprzedaż abonamentów, a parkomaty – gdzie nie ma pełnego oznakowania – zostały wyłączone, a opłaty nie są pobierane – informuje Weronika Opasiak.

Na terenie podstrefy „D” ustawionych zostało 25 parkomatów, które będzie obsługiwać 5 kontrolerów.

Działa też Biuro Strefy Płatnego Parkowania. Punkt ruszył w poniedziałek, 24 maja br. przy ul. Lubartowskiej 72A. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:30.

Co z Obywatelską?

We wtorek do redakcji zadzwonił nasz Czytelnik z pytaniem, czy za parkowanie przy ul. Obywatelskiej także trzeba płacić? – Wymieniliście ulicę Obywatelską w swoim artykule, tymczasem miasto w komunikacie na swojej stronie internetowej nie podało tej ulicy, z kolei pani w Zarządzie Dróg i Mostów, do której się dodzwoniłem poinformowała mnie, że ulica nie jest wymieniona w wykazie, więc opłat nie trzeba wnosić. To jak to jest? – pytał pan Roman.

Tymczasem w uchwale Rady Miasta Lublin z 15 października 2020 roku rozszerzającą strefę płatnego parkowania i ustalającą granice poszczególnych stref, w tym podstrefy D znajduje się następujący zapis: „W ramach strefy płatnego parkowania wydzielona została podstrefa D, której obszar ograniczają ulice: Tysiąclecia – bez tej ulicy (od Unii Lubelskiej do Lubartowskiej) Solidarności – bez tej ulicy (od Lubartowskiej do Prusa), Prusa – bez tej ulicy, Jaczewskiego, Obywatelska, Unicka – bez tej ulicy, Podzamcze – bez tej ulicy, Lwowska – bez tej ulicy (od Podzamcze do ronda imienia Romana Dmowskiego) oraz rzeka Bystrzyca (od Piłsudskiego do Unii Lubelskiej), Unii Lubelskiej (od mostu na rzece Bystrzycy do Zygmuntowskich), Zygmuntowskie, Piłsudskiego (od Zygmuntowskich do mostu na rzece Bystrzycy).” Z przytoczonego dokumentu jasno wynika, że ulica Obywatelska z kilkunastoma miejscami postojowymi jest ulicą graniczną podstrefy D i zaliczona została do podstrefy, tak jak choćby Jaczewskiego. Zresztą dobrze widać to także na mapie dołączonej do uchwały. Po tym jak skierowaliśmy do magistratu pytanie naszego Czytelnika, jak to w końcu jest z ulicą Obywatelską, w piątek pojawiła się ona w komunikacie miasta jako ulica objęta strefą. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here