Odbijanie po karmieniu – po co i jak to robić?

Noworodek, a potem niemowlak, ssąc pierś lub pijąc mleko z butelki, połyka powietrze, co może powodować ulewanie pokarmu, a często także ból brzucha. Dlatego tak ważne jest odbijanie po karmieniu niemowlaka. Jak nosić noworodka do odbicia, aby skutecznie pozbył się bąbelków powietrza?

Dlaczego dzieci trzeba odbijać po karmieniu?

Połykanie powietrza jest zjawiskiem naturalnym i dotyczy każdego noworodka i niemowlaka, niezależnie od tego, czy karmiony jest piersią, czy butelką. Gdy niemowlę ssie szybko i łapczywie (mowa zarówno o dzieciach karmionych piersią, jak i mieszanką), dochodzi do nagromadzenia i zalegania bąbelków powietrza w układzie pokarmowym. Może to powodować ulewanie, kolkę, wzdęcia. Zapobiec może temu odbijanie po karmieniu niemowlaka, a także w jego trakcie.

Problem z połykaniem nadmiaru powietrza podczas karmienia jest skutkiem niedojrzałości układu pokarmowego. Wraz z jego dojrzewaniem dolegliwości ze strony jelit będą coraz słabsze. Gdy dziecko zaczyna jeść inne pokarmy, czyli przeważnie po ukończeniu 6. miesiąca życia, jego układ trawienny dojrzewa i odbijanie noworodka nie jest już konieczne.

Pomocne pozycje do karmienia

Ilość połkniętego przez dziecko powietrza można zminimalizować. W wypadku karmienia piersią pilnując, aby noworodek nie był zbyt długo głodny (wtedy je łapczywie) i chwytał ustami całą brodawkę. Przy karmieniu butelką trzeba pamiętać, by smoczek miał niezbyt wielkie dziurki i był całkowicie wypełniony mlekiem. Warto też robić krótkie przerwy w karmieniu, unosząc dziecko do pozycji pionowej.

Jeśli chodzi o pozycję do karmienia, musi ona dawać podparcie ciała noworodka na całej jego długości. Twarz dziecka musi być w jednej linii z tułowiem, a głowa nie powinna być wygięta do tyłu. Ciało noworodka może być ułożone pod niewielkim kątem, by jego głowa była wyżej niż miednica. Noworodka i małe niemowlę należy karmić na rękach, nie wolno robić tego np. w łóżeczku, ponieważ grozi to zachłyśnięciem.

Najlepsza do odbijania jest pozycja pionowa, dlatego zawsze po karmieniu trzeba potrzymać noworodka pionowo. Dziecko trzymamy tak, by jego brzuch przylegał do naszego ciała, ręce leżały na naszych plecach, a nogi były lekko ugięte. Nie zapominajmy o przytrzymaniu głowy dziecka ręką. Ile trzymać dziecko do odbicia? Kilka minut wystarczy. Jeśli jest spokojne i mu się nie odbija, nie ma sensu czekać w nieskończoność. Bezpośrednio po karmieniu nie układajmy dziecka na wznak, bo jeśli mu się uleje, mogłoby zakrztusić się mlekiem. Najlepiej ułożyć niemowlaka na boku lub na brzuszku.

Czy odbijać śpiące dziecko? Gdy karmimy w nocy niemowlę, o ile nie je łapczywie, nie musi być budzone do odbijania. Tym bardziej należy pilnować, by układać go do dalszego snu w pozycji na boku.

Dziecko nie odbija po karmieniu – co robić?

Wiedza o tym, jak nosić noworodka, żeby mu się odbiło, nie zawsze wystarcza. Dlatego warto poznać dodatkowe triki, które mogą ułatwić maluchowi odbijanie. Jednym ze sposobów jest takie podkurczanie nóg dziecka, by lekko uciskały brzuch – bąbelki powietrza łatwiej się wtedy wydostają na zewnątrz.

W przypadku starszego niemowlęcia, które do odbijania układamy na kolanach, możemy sami delikatnie poruszać nogami, co spowoduje masaż brzuszka i pomoże uwolnić się bąbelkom powietrza.

Niektórzy myślą, że pomocne w odbijaniu będzie oklepywanie niemowlaka, dlatego wielu rodziców szuka instrukcji: jak oklepywać dziecko? Warto jednak wiedzieć, że choć to metoda znana i stosowana od lat, wykorzystuje się ją przede wszystkim podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Nie zaleca się jej po karmieniu, bo mocniejsze klepanie może spowodować ulewanie się pokarmu.

W przypadku gdy ułożenie dziecka w pozycji pionowej po karmieniu nie przynosi skutku, pomóc w odbiciu może jednak bardzo delikatne poklepanie po plecach.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here