Stop wycinkom drzew w lubelskim Starym Gaju!

Wycinki drzew, które zostały ostatnio wykonane na terenie Starego Gaju, wzbudziły spory sprzeciw mieszkańców Lublina. Sprawą na ostatniej sesji zajęli się także miejscy radni.

W ostatnich tygodniach pojawiły się stanowiska organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych oburzonych działaniami Lasów Państwowych na terenie Starego Gaju. Wszyscy wyrażają oburzenie tym co się stało i podkreślają rolę tego kompleksu leśnego jako ważnego miejsca relaksu i wypoczynku oraz jego wartości przyrodnicze i krajobrazowe.

Przed tygodniem na spacer do Starego Gaju z transparentami wybrali się aktywiści grupy Extinction Rebellion Lublin. Spacerowicze odwiedzili planowany zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Lipowa Dolina” w południowej części Starego Gaju oraz miejsce rębni przy granicy rezerwatu „Stasin”. Zażądali ochrony tego obszaru przed masową ścinką drzew, a także zwrócili uwagę na inną bardzo ważną kwestię.- Obecnie świat stoi u progu katastrofy klimatycznej, zbliżamy się do niej znacznie szybciej niż przewidywali naukowcy. Lasy pełnią ważną rolę w zapobieganiu kryzysowi klimatycznemu dzięki zdolności dojrzałych drzew do wiązania znacznych ilości dwutlenku węgla z atmosfery.

Obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy dojrzałych, kilkudziesięcioletnich drzew, całych lasów. Powinniśmy dbać o drzewostany, które mamy obecnie i dokładać wszelkich starań, by lasy mogły zajmować kolejne obszary. Dlatego zmiany, również w gospodarce leśnej, są koniecznością, jeśli chcemy w ogóle mówić o przyszłości. Czy Lasy Państwowe w swoich działaniach i planach biorą pod uwagę kwestię kryzysu klimatycznego, czy nadal to zyski ze sprzedaży drewna pozostają priorytetem? – pytają i podkreślają, że kryzys klimatyczny nie jest odległą wizją, która dotknie dopiero naszych wnuków czy prawnuków. Zmiany klimatu już tu są i stają się coraz bardziej odczuwalne. I to ostatni moment, by coś zmienić.

Extinction Rebellion Lublin oczekuje objęcia ochroną w formie statusu pomnika przyrody 32. najcenniejszych drzew w Starym Gaju, zgłoszonych we wniosku do Rady Miasta Lublin w 2020 roku. Domaga się też utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Lipowa Dolina” w najcenniejszej części Starego Gaju. Aktywiści zachęcają do podpisania obywatelskiej petycji w obronie Starego Gaju przed masową wycinką na stronie: https://naszademokracja.pl/petitions/stop-wycince-w-starym-gaju

Starym Gajem i lasem Dąbrowa zajmowali się na czwartkowej sesji radni. Ostatecznie, po ponad trzygodzinnej dyskusji przyjęto projekt uchwały złożony przez prezydenta Krzysztofa Żuka: ”o wrażeniu woli podjęcia działań mających na celu ochronę przyrody, w szczególności poprzez ustanowienie na tym terenie formy ochrony przyrody przewidzianej w ustawie o ochronie przyrody”. Radni PiS chcieli rozszerzenia uchwały o górki czechowskie, ale będący w większości Klub Radnych Prezydenta odrzucił poprawkę. LB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here