Szczepienia przysłoniły wszystko

W ubiegłym tygodniu covidowym tematem numer jeden były szczepienia. Dane o zakażeniach, zgonach, zajętych łóżkach covidowych i respiratorach zeszły na plan dalszy, choć te ostatnie liczby w przeciwieństwie do zakażeń spadły tylko minimalnie. W naszym województwie na 2150 łóżek covidowych zajętych było 1099, a z 222 respiratorów wykorzystywanych było 114

Obserwując ubiegłotygodniowe doniesienia ogólnopolskich, a zwłaszcza państwowych, mediów można mieć wrażenie, że pandemia znowu jest pod kontrolą, a sytuacja w kraju jest w zasadzie normalna. Uczniowie klas I-III wracają do szkół, szczepienia idą zgodnie z planem, a do firm dotkniętych covidowymi obostrzeniami zaczęła płynąć rządowa pomoc.

Tymczasem sytuacja wielu firm, nie tylko tych z branż bezpośrednio objętych restrykcjami, ale wielu innych staje się dramatyczna. Poza doniesieniami o rosnącym buncie przedsiębiorców z branży turystycznej i gastronomicznej, którzy wskazują, że pomoc rządowa ich nie uratuje i wbrew zakazom będą otwierać swoje biznesy (od weekendu np. otwarty jest stok w Chrzanowie, którego właściciel Piotr Rzetelski mimo policyjnej wizyty stwierdził, że będzie działał dalej, bo w jego ocenie nie łamie przepisów) o innych firmach cierpiących z powodu obostrzeń i pomocy dla nich jest cisza.

Wszystko przykrył wałkowany od rana do wieczora temat szczepień. Te według rządu idą sprawnie (inaczej ocenia to opozycja). Od 18 do 22 stycznia będą szczepieni pracownicy DPS-ów, do 25 stycznia ma zakończyć się szczepienie pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, a ruszą szczepienia seniorów.

Najpierw tych po 80 roku życia, a następnie osób 70+. Od ubiegłego piątku ci pierwsi mogą się już rejestrować na szczepienia, a od 22 stycznia będą to mogli zrobić seniorzy między 70, a 80 rokiem życia. Zapisywać się można na kilka sposobów: dzwoniąc na bezpłatną, całodobową infolinię NFZ – tel. 989, w wybranym punkcie szczepień, albo przez internet na stronie pacjent.gov.pl (e-rejestracja). Podczas rejestracji wskazany zostanie konkretny termin wizyty, a następnie pacjenci otrzymają smsa z potwierdzeniem rejestracji.

Od 15 stycznia deklarację chęci zaszczepiania się mogą składać również wszyscy chętni powyżej 18 roku życia za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl. Spośród nich w pierwszej kolejności po seniorach szczepieni będą nauczyciele, służby mundurowe i osoby powyżej 60 roku życia. Jako realny termin rozpoczęcia szczepień tej grupy rząd wskazuje kwiecień. Pocieszające, że coraz więcej Polaków chce się zaszczepić. O ile jeszcze pod koniec ubiegłego roku taką wolę wyrażało niewiele ponad 40% dorosłych Polaków, to według ostatnich sondaży ten odsetek wzrósł do ponad 65%.

Miasto dowiezie

Zgodnie z wydanymi przez wojewodów postanowieniami osobom, które mają problem z poruszaniem się lub dotarciem do punktu szczepień, bezpłatny transport do nich mają zapewnić samorządy. Mogą skorzystać osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z kodem R lub N, lub I grupę inwalidzką z ww. schorzeniami, a w wyjątkowych przypadkach również osoby powyżej 70 roku życia, mające problem z dotarciem na szczepienie. W Lublinie osoby potrzebujące transportu powinny skontaktować się ze specjalnie powołanym koordynatorem ds. transportu, dostępnym pod nr tel. 785 589 941 w godz. 8.00-15.00. Dla mieszkańców Lublina została również udostępniona specjalna infolinia na temat szczepień pod nr telefonu 81 466 34 34 dostępna w godz. 7.30-15.30.

Za organizację i realizację transportu osób wymagających pomocy w dotarciu do punktów szczepień w Lublinie odpowiadać będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które zapewni busy przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. – MPK współpracuje także z osobami, które będąc opiekunami dzieci podczas transportu szkolnego, mogą również zostać zaangażowane do pomocy seniorom – informuje Monika Lipińska, wiceprezydent Lublina ds. społecznych. – W akcję szczepień przeciw Covid-19 będzie zaangażowany również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie.

W przypadku seniorów korzystających ze wsparcia pomocy społecznej, pracownicy ośrodka będą starali się dotrzeć z bezpośrednią informacją do seniorów (w szczególności z grupy 80+) o rozpoczętych zapisach i o możliwości dokonania szczepienie przeciw Covid-19. Kontakt ten będzie nawiązywany telefonicznie za pośrednictwem osoby świadczącej usługi opiekuńcze bądź bezpośrednio przez pracownika w miejscu zamieszkania – dodaje wiceprezydent Lipińska.

Pomoc w dowozie na szczepienia zapewnia również świdnicki ratusz. Mogą z niej skorzystać seniorzy po 70 roku życia mający problemy z poruszaniem się oraz osoby niepełnosprawne. Od tego poniedziałku, 18 stycznia, dostępna jest specjalna infolinia Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Na bezpłatny dowóz można zapisać się pod nr tel. 530 276 940. Infolinia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-17.

Dla osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, uruchomione mają być również mobilne zespoły szczepiące. Informacje o tym, które punkty szczepień w okolicy dysponują zespołami wyjazdowymi dostępna jest pod numerem tel. 989.

Szczepią w szpitalu

W ubiegłym tygodniu (11 stycznia) rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi pracowników świdnickiego szpitala. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej jest tzw. szpitalem węzłowym, co oznacza, że odbywające się tu szczepienia są dedykowane przede wszystkim pracownikom szpitala, ale także innym osobom z tzw. grupy zero, czyli pracownikom podmiotów współpracujących z lecznicą m.in. pracowników Sanepidu, DPS-ów, MOPS-u itp.

– Akcja szczepień przebiega prawidłowo zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem – mówi Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ w Świdniku. – Pierwsza seria szczepień, która rozpoczęła się 11 stycznia będzie trwała co najmniej do końca stycznia. Łącznie planujemy zaszczepić ok. 700 osób. W tym, jeśli chodzi o personel, 288 z 320 pracowników, czyli ogromną większość. Nawet osoby, które przeszły covid też uczestniczą w szczepieniach. Natomiast od 1 lutego od 20 lutego będziemy podawać drugą dawkę, więc myślę, że najpóźniej do 20 lutego procedura zaszczepienia będzie zakończona.

Koronawirus dopadł marszałka

Koronowirus i choroba Covid-19 nie oszczędzają najważniejszych urzędników w regionie z marszałkiem województwa lubelskiego na czele. Jarosław Stawiarski o zakażeniu koronawirusem poinformował w ubiegły poniedziałek tuż przed godziną 14, zamieszczając wpis na jednym z portali społecznościowych. – Szanowni Państwo, otrzymałem pozytywny wynik testu na Covid-19. Na ten moment czuję się dobrze. Dziękuję za słowa wsparcia i życzenia powrotu do zdrowia. Pamiętajmy o zasadzie: dezynfekcja, dystans, maseczka – napisał na swoim profilu na Fb marszałek Stawiarski. Co najmniej do środy będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Jak się okazuje Jarosław Stawiarski nie był jedynym, ze ścisłego kierownictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, którego w ubiegłym tygodniu dopadł wredny wirus. Pozytywne wyniki podczas testu na Covid-19 otrzymały między innymi także obie dyrektorki unijnych departamentów UMWL – Anna Brzyska, która kieruje Departamentem Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym (RPO) oraz Magdalena Marek, która od początku 2021 roku pełni obowiązki dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), zastępując na tym stanowisku Andrzeja Danaja.

– Mimo wykrytych kolejnych zakażeń urząd funkcjonuje normalnie. Oczywiście wszyscy pracownicy stosują się do zaleceń sanitarnych: często dezynfekują ręce, zachowują dystans i chodzą w maseczkach – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Wirusa zatrzymają na bramkach

To bardzo potrzebny zakup. Mowa o bramkach higienicznych (dezynfekcyjnych), które w ubiegłym tygodniu od Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublinie otrzymały Hospicjum Dobrego Samarytanina oraz Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Obie placówki dostały także dodatkowe środki dezynfekcyjne. Bramki higieniczne (do dezynfekcji ubrania), których koszt wraz z środkami dezynfekcyjnymi wyniósł blisko 30 tysięcy złotych to kolejne wsparcie dla lubelskich hospicjów w walce z Covid-19.

Na początku grudnia minionego roku, obu placówkom przekazano środki ochrony osobistej oraz sprzęt zakupiony z funduszy unijnych w postaci maseczek, fartuchów, czepków, ozonatorów, termometrów, urządzeń do szybkiej dezynfekcji, koncentratorów tlenu, ssaków płucnych, łóżek wraz z materacami przeciwodleżynowymi oraz ciśnieniomierzy.

– Od początku pandemii fundusze europejskie odgrywają bardzo istotną rolę w walce z koronawirusem. Środki te trafiają także do hospicjów, których podopieczni są szczególnie narażeni na Covid-19 – mówi Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.Łączna wartość dotychczasowego wsparcia dla Hospicjum Dobrego Samarytanina to 142 616,45 zł. Natomiast Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia zostało wyposażone w środki ochrony osobistej oraz doposażone w niezbędny sprzęt o wartości 233 994,01 zł. BS, W

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here