Za śmieci, jak za zboże

Od lutego stawki za wywóz śmieci w Lublinie wzrosły niemal dwukrotnie

Lubelski radny Tomasz Pitucha (PiS) protestuje przeciw wysokim opłatom za śmieci. Złożył wniosek do Regionalnej Izby Obrachunkowej o zbadanie zgodności z prawem uchwały rady miasta z dnia 20 grudnia ubiegłego roku w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


– System gospodarowania odpadami, w związku z nowymi przepisami zdrożał w Lublinie o około 30 procent, natomiast uchwała, która zaproponował pan prezydent, wprowadza podwyżki od 50 do 75 procent za już frakcjonowane odpady. Skąd jest ta różnica? – pyta radny.

Opłaty za śmieci uchwalone na ostatniej w ubiegłym roku sesji rady miasta mogą od początku lutego wzrosnąć nawet o 75 procent. – Te podwyżki zostały w nierównomierny sposób skalkulowane.

Największą podwyżkę uchwała rady miasta wprowadziła dla mieszkańców jednoosobowych gospodarstw w zabudowie wielorodzinnej, czyli starsza pani w bloku, która jest samotna, otrzyma 75 procent podwyżki. Natomiast już dwuosobowe gospodarstwo ma 64 procent podwyżki, a trzyosobowe – 61 procent – wylicza radny. – W domkach ta podwyżka jest mniejsza, bo dla jednoosobowych gospodarstw wprowadza 50 proc. podwyżki, dla dwuosobowych – 54 proc., a dla trzyosobowych 50 procent. W moim przekonaniu ta uchwała ma wiele różnych wad – kwituje.

Jak dodaje, nie rozumie, dlaczego największe podwyżki dotyczą gospodarstw w budynkach wielorodzinnych. – Tu jeden samochód przyjeżdża do 500 osób, więc koszty obsługi tego systemu m.in. w pojemniki powinien być niższy – tłumaczy Tomasz Pitucha. Radny nie ukrywa że jego celem jest wycofanie części z wprowadzonych podwyżek. Wciąż czeka na odpowiedź RIO.

Wszędzie drożej

Dla wszystkich mieszkańców Lublina „śmieciowe” podwyżki to uderzenie po kieszeni. – Np. na osiedlu Skarpa nowe opłaty za odbiór śmieci wyniosą dla członków gospodarstw 1-osobowe – 21 zł (było 19), 2-osobowych – 41 zł (było 25), liczących 3 osoby i więcej – 63 zł (było 39) – mówi pani Joanna, mieszkanka osidla „Skarpa”. Jeżeli Urząd Miasta Lublin stwierdzi powtarzające się nieprawidłowości w zakresie selekcji odpadów w danym punkcie (śmietniku), będzie mógł na mieszkańców odpowiednio budynku lub budynków nałożyć wyższą stawkę opłaty. Więcej za śmieci zapłacą też mieszkańcy SM „Czechów”.

– Dostałem informację, że jeżeli odpady zbierane będą i odbierane w sposób selektywny, to miesięczna opłata dla gospodarstw jednoosobowych wyniesie 21 zł ( obecnie 12 zł), dla dwuosobowych – 41 (obecnie 25 zł) dla liczących trzy i więcej osób 63 zł (obecnie 39 zł) – dodaje pan Marcin, mieszkaniec Czechowa. (EM.K.)