Na terenie gminy Kraśniczyn widziano ostatnio wilki. Zwierzęta trzymają się z dala od zabudowań, ale w lasach można napotkać szczątki upolowanych przez drapieżniki saren.
O tym, że w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym, w skład, którego wchodzi m.in. gmina Kraśniczyn, pojawiły się wilki, poinformował na swoim kanale na youtube Ryszard Molas, urodzony w Skierbieszowie, geograf, zamieszczając zdjęcia rozszarpanych przez watahę saren. Zdjęcia robią wrażenie i mogą wywoływać lęk, ale wójt gminy Kraśniczyn Monika Grzesiuk zapewnia, że wśród mieszkańców żadnej paniki nie ma.
– Faktem jest, że wilki pojawiły się na terenie gminy, bo widziano je w okolicach Lasu Orłowskiego, w lesie na Barańcu i na polach w Kolonia Bończa – mówi wójt Grzesiuk. – Drapieżniki nie podchodzą jednak do zabudowań i nie było żadnego przypadku atakowania przez nie zwierząt gospodarskich.
Jak informują nasi Czytelnicy poza miejscowościami, które wymienia wójt, wilki widziano też w okolicach Żułowa i Drewnik.
– U nas nie wywołuje to aż tak wielkiej sensacji, bo położenie gminy Kraśniczyn na obszarach chronionych powoduje, że jesteśmy przyzwyczajeni do obecności zarówno niespotykanej w innych rejonach flory, jak i fauny, z którą na co dzień żyjemy w symbiozie – podkreśla M. Grzesiuk. (kg)
Co zrobić, gdy natkniesz się na wilka?
Przede wszystkim zachowaj spokój i powoli zacznij się wycofywać. Najlepiej iść tyłem, patrząc zwierzęciu w oczy. Warto też unieść ręce i machać nimi by rozprzestrzenić swój zapach, a także sprawić by nasza sylwetka była lepiej widoczna. Leśnicy polecają też pokrzykiwać głośno lub gwizdać. To ma pozwolić wilkowi zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.