Czy opłaca się sprowadzić samochód ze Szwajcarii?

Jakich krajów można się spodziewać na liście najpopularniejszych kierunków, z których Polacy sprowadzają samochody? Pewnie większość odpowie Niemcy, potem Francja, inni dodadzą jeszcze Belgię, Holandię czy Austrię, ktoś może wspomnieć o USA. Wątpliwe jednak, by wśród tych państw pojawiła się Szwajcaria. Tymczasem w zeszłym roku do Polski przybyło stamtąd ponad 20 tys. samochodów!

Sprowadzenie samochodu do Polski z zagranicy to nie taka prosta sprawa. Nie dość, że trzeba się wybrać w nieraz daleką podróż i załatwiać formalności w obcym kraju, to jeszcze po powrocie czeka szereg obowiązków, z rejestracją i kupnem ubezpieczenia OC (https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/) na czele. W tym tekście przeczytasz, jak to wszystko wygląda, jeżeli kierunkiem importu auta jest Szwajcaria.

Szwajcaria – kraina zegarków, serów i… powypadkowych samochodów

Kupno samochodu ze Szwajcarii – co to w ogóle za pomysł? Wbrew pozorom, nie jest on wcale taki dziwny, o czym mogą świadczyć dane dotyczące importu pojazdów do Polski opublikowane przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Zgodnie z nimi w zeszłym roku do naszego kraju sprowadzono dokładnie 22 491 aut ze Szwajcarii.

W porównaniu z blisko pół milionem pojazdów, które przybyły do Polski z Niemiec, to oczywiście niewiele, ale jednak wciąż sporo w zestawieniu z innymi krajami. Mniej popularne były choćby auta z Austrii czy Danii. Skąd zatem takie zainteresowanie polskich kierowców tym dość nietypowym kierunkiem?

Okazuje się, że klucz do rozwiązania zagadki tkwi w… bogactwie Szwajcarów. Zakupy w tym bardzo zasobnym kraju wydają się na pierwszy rzut oka raczej kiepskim pomysłem, jednak w przypadku samochodów w grę wchodzi inny czynnik. Otóż oferowane polskim kierowcom pojazdy są często uszkodzone lub powypadkowe – Szwajcarzy nie muszą wszak takimi jeździć, zamiast tego kupując sobie nowe.

Czy to znaczy, że do Polski trafia kompletny wrak? Absolutnie nie! Uszkodzenia są niekiedy na tyle niewielkie, że koszt zakupu takiego auta i naprawy go w Polsce jest bardzo opłacalny! A jak szukać takich pojazdów?

  1. Na polskim portalu dedykowanym szwajcarskim autom (np. carswiss.pl) – odbywają się tam aukcje dotyczące samochodów nabywanych od zagranicznych ubezpieczycieli.
  2. Na szwajcarskich portalach samochodowych (np. auto-online.ch) – zwykle są dostępne w różnych wersjach językowych, w tym m.in. po angielsku.
  3. Oglądając samochód na miejscu, po wcześniejszym wyszukaniu oferty w internecie – najdroższa, ale i najpewniejsza opcja, bo można obejrzeć auto na własne oczy.

Znalazłem samochód w Szwajcarii – co teraz?

W artykule “Samochód ze Szwajcarii – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?” można przeczytać, że auto zakupione w tym kraju najłatwiej jest sprowadzić do Polski na lawecie. To rozsądne podejście, szczególnie że mówimy najczęściej o uszkodzonych pojazdach, które mogą nie nadawać się do jazdy.

Oczywiście nawet jeśli nie zdecydujesz się na samodzielny przyjazd nowo zakupionym autem do Polski, i tak będziesz musiał dopilnować pewnych formalności. Najważniejszą jest wyrejestrowanie auta przez jego dotychczasowego właściciela, co w Szwajcarii potwierdza się przez przybicie w dowodzie rejestracyjnym specjalnej pieczątki. Nie zapomnij o tym, bo w przeciwnym razie nie uda Ci się zarejestrować samochodu w Polsce!

Co dalej? W przypadku transportu auta na lawecie to już wszystko – może ono zostać przewiezione do Polski. Jeżeli jednak kupujesz sprawny samochód i zamierzasz sam wrócić nim do kraju, musisz poza sprawdzeniem jego stanu technicznego i historii (np. za pomocą serwisu historiapojazdu.gov.pl), zadbać o:

  • przegląd techniczny,
  • tablice eksportowe,
  • ubezpieczenie OC.

Samochód z zagranicy w Polsce – jakie są formalności?

Udało Ci się bez problemów sprowadzić auto ze Szwajcarii do Polski? Gratulacje! Niestety jest też gorsza wiadomość – przed Tobą jeszcze sporo kwestii do załatwienia, tym razem już bliżej domu.

Po pierwsze – akcyza!

Jeżeli sprowadzasz auto z zagranicy, spoczywa na Tobie obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. Ile on wynosi?

  • 3,1% dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6% dla samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3.

Pamiętaj, że w przypadku aut z silnikiem hybrydowym obowiązują obniżone stawki akcyzy! Na zapłatę podatku w każdym przypadku masz 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do Polski.

Po drugie – dokumenty!

Sprowadzony ze Szwajcarii samochód trzeba będzie zarejestrować w Polsce, a do tego będą Ci potrzebne jego dokumenty, które muszą być przetłumaczone – koniecznie przez tłumacza przysięgłego. Dotyczy to dowodu rejestracyjnego auta, dowodu własności pojazdu (faktura lub umowa kupna-sprzedaży) oraz karty pojazdu, jeśli została Ci wydana.

Po trzecie – przegląd!

Auto miało niedawno zrobiony przegląd w Szwajcarii? Nieważne! Polskie wydziały komunikacji niestety nie uznają badań przeprowadzonych w tym kraju, więc chcąc nie chcąc, i tak czeka Cię wycieczka do stacji kontroli pojazdów. Za przegląd zapłacisz standardowe 99 zł.

Po czwarte – ubezpieczenie!

W kwestii ubezpieczenia OC masz kilka opcji. Na czas załatwiania formalności w Polsce możesz korzystać ze szwajcarskiej polisy, o ile ta wciąż obowiązuje. Jeśli nie, możesz kupić OC krótkoterminowe na miesiąc, pamiętając jednak, że to nie przedłuży się automatycznie, dlatego następnie konieczny będzie już zakup polisy na cały rok – możesz to łatwo zrobić za pomocą porównywarki Mubi.

Po piąte – rejestracja!

Akcyza opłacona, przegląd zrobiony, ubezpieczenie OC jest, dokumenty zebrane – zostaje już tylko wizyta we właściwym wydziale komunikacji i zarejestrowanie Twojego nowego samochodu. Gratulacje, tym razem to już naprawdę wszystko!

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here