Lublin gotowy na święta

W Lublinie czuć już świąteczną atmosferę. Pojawiły się nowe dekoracje i świąteczna choinka. Przed nami jeszcze atrakcje związane z Festiwalem Bożego Narodzenia i miejski sylwester.


– Zapraszam mieszkańców do wspólnego świętowania Bożego Narodzenia w przestrzeni naszego miasta, którą ozdobią nowe iluminacje, znane już mieszkańcom dekoracje Jarosława Koziary oraz wyjątkowe wydarzenia. Na pograniczu dwóch ważnych dla nas jubileuszów, 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i zbliżającego się 450-lecia Unii Lubelskiej znów stworzymy jedną wspólnotę Lublina by razem świętować Wigilię i witać Nowy Rok na zrewitalizowanym deptaku oraz placu Litewskim – zachęca Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na deptaku na Krakowskim Przedmieściu 6 grudnia zabłysła nowa iluminacja. Przed ratuszem stanęła 10-metrowa choinka, a sam budynek urzędu miasta został ozdobiony światełkami. Świecącą oprawę w kształcie kielichów srebrnych kwiatów zyskały latarnie i pnie platanów na Krakowskim Przedmieściu. Na Starym Mieście od Bramy Krakowskiej do Bramy Grodzkiej zawisły gwiazdy-lampiony autorstwa Jarosława Koziary. Takie same gwiazdy pojawiły się też wzdłuż placu Litewskiego. Nowa iluminacja kosztowała 150 tysięcy złotych.

17 grudnia pojawi się również świąteczna szopka. Tym razem po raz pierwszy stanie przed budynkiem dawnego pedetu. Jako pierwszy zaśpiewa w niej chór szkoły w Karczmiskach. W szopce występować będą dzieci i młodzież z lubelskich szkół i przedszkoli oraz zespół „Sławiniacy” (27 grudnia o 17.00), chór La Musica (13 stycznia o 19.00) czy zespół chóralny z Węgier (13 stycznia o 20.00). Na deptaku Krakowskiego Przedmieścia w dniach 20-23 grudnia odbędzie się Jarmark Świąteczny z rękodziełem, ozdobami świątecznymi, wypiekami i daniami na gorąco.

Wigilia miejska

W tym roku nie może zabraknąć także tradycyjnej już Wigilii Starego Miasta, zaplanowanej na niedzielę, 23 grudnia. Przedświąteczne spotkanie mieszkańców odbędzie się po raz 19. Wprowadzono kilka zmian w programie. – W związku z tym, że szopka będzie mieściła się w tym roku w pobliżu placu Litewskiego, to właśnie przy niej rozpoczniemy uroczystą Wigilię – tłumaczy ojciec Krzysztof Modras, przeor ojców dominikanów w Lublinie. Część oficjalna rozpocznie się około godziny 15.00 życzeniami prezydenta Lublina i krótkim występem dzieci w szopce. Po nim orszak złożony z mieszkańców przejdzie z placu Litewskiego do bazyliki oo. Dominikanów na Złotej na uroczystą mszę świętą, po której odbędzie się wigilijna wieczerza dla lublinian.

Koncerty i inne atrakcje

Świąteczny czas, to również okres koncertów – 26 grudnia w kościele pw. św. Piotra apostoła zagra Gospel Rain, a 27 grudnia w bazylice ojców Dominikanów zaśpiewa Ania Rusowicz. Koncert utrzymany w bigbitowym stylu rozpocznie się o godzinie 20.00. W piątek, 28 grudnia o 19.00 odbędzie się koncert jubileuszowy Marka Andrzejewskiego i Grupy Niesfornych (wydarzenie w Centrum Kultury w Lublinie, bilety 30 zł). 29 grudnia w parafii pw. Trójcy Świętej koncert pastorałek pn. „Pastorałki pod choinką, pod jemiołą” wystąpi Romuald Lipko. Taki sam koncert odbędzie się także 30 grudnia w parafii pw. św. Rodziny. 1 stycznia w CSK odbędzie się koncert „A recipe of Leonard Cohen”.

Po świętach, 6 stycznia w kościele p.w. św. Piotra Apostoła zagra zespół Melomeni, który tworzą wokaliści zespołu „Kairos”. Natomiast 10 stycznia w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się charytatywny koncert kolęd z udziałem orkiestry i Tomasza Momota, Majki Jeżowskiej, Piotra Cugowskiego, Kamili Lendzion, Natalii Wilk i Agnieszki Wiechnik. Dochód z biletów zostanie przekazany na rzecz dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Teatr Stary w dniach 27 i 28 grudnia zaprasza na pokaz filmów w różny sposób opowiadających o świętach. Wejściówki na to wydarzenie będą do odebrania w kasie teatru. W ramach Festiwalu Bożego Narodzenia przygotowano również darmowe warsztaty plastyczno–artystyczne. Organizatorzy ze Stowarzyszenia KLANZA oraz Anima Art zapraszają dzieci wraz z rodzicami. Atrakcje związane z Festiwalem Bożego Narodzenia w Lublinie potrwają do 13 stycznia. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: www.swieta.lublin.eu.

Emilia Kalwińska

Cichy miejski sylwester

W tym roku sylwester miejski odbędzie się bez sztucznych ogni, za to aż na dwóch scenach. Impreza ma zainaugurować rok obchodów 450–lecia Unii Lubelskiej. Na placu Łokietka stanie scena polska, na placu Litewskim, obok pomnika Unii Lubelskiej, scena litewska. To pamiątka historycznych wydarzeń, bo właśnie na placu Litewskim stacjonował obóz, w którym mieszkali Litwini prowadzący negocjacje warunków zawarcia Unii Lubelskiej. Ratusz zapowiada, że zadba o bezpieczeństwo uczestników imprezy, na którą nie będzie można wnosić alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here