Tak się korzysta z funduszy!

Jak skutecznie starać się o unijne fundusze i jak je dobrze wykorzystać, na własne oczy przekonali się uczestnicy konferencji pt. „Wpływ środków europejskich na rozwój szkolnictwa zawodowego w szkołach ponadpodstawowych”, która w ubiegły wtorek odbyła się w Zespole Szkół w Piaskach. W ciągu ostatniej dekady szkoła z pomocą powiatu pozyskała na inwestycje, wyposażenie i realizację programów edukacyjnych blisko 23 mln zł.


Połowa z tych środków to wydatki na inwestycje. Dzięki nim trwa termomodernizacja szkolnych budynków, łącznie z halą sportową i pawilonem warsztatów. Szkoła będzie teraz ogrzewana przez pompy ciepła i oświetlana energooszczędnymi żarówkami LED, a prąd będą dostarczać panele fotowoltaiczne. Termomodernizacja obejmuje też docieplenie wszystkich ścian i fundamentów budynku oraz dachu i wymienię drzwi jak również bram garażowych.

Inwestycja rozpoczęła się w ubiegłym roku a w tym powinna zostać zakończona. Już wcześniej dzięki unijnym funduszom szkoła zakupiła nowoczesne, profesjonalne wyposażenie warsztatów i pracowni do nauki takich zawodów, jak technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik usług fryzjerskich, technik usług kosmetycznych i technik mechatronik.

– Zespół Szkół w Piaskach to z jednej strony przykład na wykorzystanie możliwości jakie dają fundusze unijne na poprawę komfortu nauki, ale również na podniesienie jakości oraz atrakcyjności kształcenia i dostosowania jego kierunków do aktualnych trendów rynku pracy i potrzeb pracodawców – podkreślała podczas konferencji Teresa Misuk, Lubelski Kurator Oświaty.

Piasecka zawodówka od kilku lat realizuje bowiem atrakcyjne i naprawdę przydatne uczniom projekty edukacyjne. Obecnie mogą oni uczestniczyć oni w programach „Pr@ktycznie najlepsi w zawodach” i „Droga do profesji”, których budżet łącznie wynosi prawie 6 mln złotych. W ich ramach uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego i profesjonalnego sprzętu, kursów, szkoleń, zajęć pozalekcyjnych czy staży wakacyjnych, np. do operatorów wózków widłowych, dźwigów hydraulicznych, spawaczy, informatyków, fryzjerów, kosmetyczek. Projekty dają też możliwość udziału w targach branżowych, wizytach studyjnych w nowoczesnych fabrykach czy w uczelniach wyższych. Placówka bierze również udział w międzynarodowym programie wymiany młodzieży „Erasmus+” oraz daje wzięcia swoim najlepszych uczniom możliwość udziału w zagranicznych praktykach.

– Dzisiejsza konferencja to okazja, aby pokazać innym placówkom oświatowym, jak, dzięki środkom zewnętrznym, może zmienić się szkoła, jak należy korzystać ze środków europejskich i rządowych i w jaki sposób mogą one przyczyniać się do wzrostu atrakcyjności placówki oświatowej – mówił Łukasz Reszka, starosta powiatu świdnickiego, który podczas spotkanie wręczył uczniom, którzy uczestniczyli w zagranicznych praktykach i stażach, certyfikaty „Europass Mobilność”.

Konferencja nie sprowadziła się tylko do dyskusji i multimedialnych prezentacji. Na jej zakończenie uczestnicy mogli przekonać się na własne oczy, jak fundusze unijne odmieniły szkołę w Piaskach.

– Gołym okiem widać, jak zmieniają się szkolne budynki i przybywa nowoczesnego sprzętu, a przez to ponoszą się standardy kształcenia – mówił z dumą Waldemar Szałek, dyrektor Zespołu Szkół w Piaskach, oprowadzający po placówce swoich gości. Joanna Niećko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here