Ledwo rozpoczął się rok szkolny, a frekwencje w przedszkolach i szkołach już spadły. W chełmskich przychodniach jest coraz więcej pacjentów z infekcjami grypopochodnymi, jelitówkami, a zdarzają się też przypadki koronawirusa. Pracownicy sanepidu zachęcają do szczepień przeciwko grypie. Komu przysługują bezpłatnie?
Już w drugim i trzecim tygodniu września, czyli niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego wielu przedszkolaków i uczniów chełmskich placówek oświatowych zaczęły atakować wirusy. Dzieci i młodzież zmagają się z katarem, gorączką, bólem gardła, głowy, a wirusy szybko przenoszą się na ich rodziców, dziadków. Problem stanowią nie tylko zachorowania grypopochodne. Dodatkowo rozpanoszyły się też rotawirusy – o równie, a może jeszcze bardziej niż grypa nieprzyjemnych objawach. Chodzi o jelitówkę. Zaniepokojeni rodzice zgłaszają się do lekarzy rodzinnych z dziećmi cierpiącymi na biegunki, bóle brzucha, wymioty. Po wakacjach wirusy nakładają się na chełmian. Koronawirus też nie odpuścił.
– Rośnie liczba pacjentów z infekcjami grypopochodnymi, ale sporo jest też jelitówek – mówi Mariusz Cios, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „PROF-MED” w Chełmie. – W testach combo (tzw. „trzy w jednym”, identyfikują, czy pacjent zakażony jest wirusem grypy, RSV czy koronawirusem) potwierdzane są pojedyncze przypadki koronawirusa. Na razie pogoda jest jeszcze korzystna. Większej liczby zachorowań można spodziewać się na przełomie października i listopada.
Dla kogo bezpłatne szczepionki przeciw grypie?
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informuje o możliwości szczepień przeciwko grypie: „W aptekach pojawiły się szczepionki na sezon 2023/24. Jeśli zaszczepisz się już teraz, zapewnisz sobie bezpieczeństwo od początku sezonu grypowego”. W sezonie 2023/2024 obowiązują nowe zmiany w zakresie refundacji szczepionek przeciw grypie. Od 1 września br. szczepionki przeciw grypie (podawane we wstrzyknięciu oraz donosowa) są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat. W grupie dorosłych w wieku 65+ bezpłatnie dostępne są: szczepionki przeciw grypie (Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra). Aktualne pozostają zasady refundacji „leki bezpłatne dla kobiet w ciąży” na szczepionki przeciw grypie (szczepionki inaktywowane (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra). 50 proc. refundacji na szczepionkę przeciw grypie przysługuje dorosłym w wieku w wieku powyżej 18 lat (preparat InfluvacTetra dla wszystkich w grupie dorosłych w wieku 18 lat-64 lata; preparat VaxigripTetra w grupie dorosłych z grup ryzyka w wieku 18-64 lata). (mo, fot.pacjent.gov.pl)