Zima w klubach

Choć na dworze mroźno i do rozpoczęcia rundy rewanżowej w chełmskiej okręgówce zostało ponad 2,5 miesiąca, w klubach już myślą o zbliżającej się wiośnie. O poważnych zmianach kadrowych na razie jeszcze nie słychać. Wszystko wskazuje natomiast na to, że na zasłużoną emeryturę w końcu uda się Stanisław Cybulski, trener Granicy Dorohusk.
– W zasadzie złożyłem już rezygnację, ale klubowi działacze chcą, abym jeszcze popracował. Wciąż się waham, ale na 80 procent chyba dam już sobie spokój z piłką nożną, jako trener – powiedział nam w weekend Stanisław Cybulski, trener Granicy.
Zespół z Dorohuska w rundzie jesiennej zgromadził 25 punktów, jest czwarty, a do lidera – Startu Krasnystaw – traci sześć oczek. – W najbliższych dniach mamy spotkanie w klubie i po nim będzie już pewnie wiadomo, kto poprowadzi pierwszy w tym roku trening z drużyną. Zaplanowaliśmy go na 20 stycznia – informuje Cybulski. Co istotne, Granica ma niemałe problemy kadrowe. Mówi się też o odejściu kilku czołowych zawodników do klubów z czwartej ligi, m.in. Grzegorza Świderskiego i Alana Chmiela.
17 stycznia po raz pierwszy w tym roku spotkają się na boisku zawodnicy Startu. Zespół z Krasnegostawu poprowadzi nowy szkoleniowiec Daniel Krakiewicz, który ostatnio uzyskiwał świetne wyniki z Frassati Fajsławice, doprowadzając ten zespół do finału Pucharu Polski na szczeblu okręgu. Krakiewicz to też były zawodnik Startu, z przeszłością w III lidze – w Górniku II Łęczna i Chełmiance. Bez wątpienia należy do grona najzdolniejszych trenerów młodego pokolenia w okręgu chełmskim. Podczas ostatniej Gali Piłkarskiej został wybrany najlepszym szkoleniowcem ligi okręgowej. Władze Startu liczą na to, że właśnie pod wodzą młodego, utalentowanego trenera Krasnystaw wróci do upragnionej IV ligi. Z drugiej strony, patrząc na obiekty, jakie do dyspozycji ma klub, aż się prosi, aby Start awansował na czwarty front i zadomowił się tam na dłużej.
– Póki co wiemy, z kim zagramy przed inauguracją piłkarskiej wiosny mecze kontrolne – mówi Robert Grzesiak, prezes Startu. – Zbyt wcześnie by mówić o tym, kto z drużyny odejdzie, a kto przyjdzie – dodaje.
W Krasnymstawie plotkuje się jednak, że trener Krakiewicz podobno stara się namówić dwóch, trzech zawodników Frassati, by przeszli do Startu. Mowa tutaj m.in. o Andrzeju Adamiaku, Bartoszu Lipie i Rafale Robaku. Ile w tym prawdy, trudno stwierdzić. Szkoleniowiec krasnostawskiej drużyny rzekomo widziałby też w swoim składzie również któregoś z piłkarzy Ruchu Izbica, prawdopodobnie chodzi o Patryka Lewandowskiego. Start niewykluczone, że będzie również starał się o wzmocnienia z Unii Rejowiec. Przed sezonem klub z Krasnegostawu chciał pozyskać dwóch graczy, Przemysława Huka i Adriana Czerwińskiego, ale działacze nie dogadali się co do transferów. Zimowe okienko transferowe jest specyficzne, bo niemalże wszyscy gracze mają podpisany akces gry amatora z różnymi klubami. Pozyskanie zawodnika często wiąże się z o wiele wyższymi kosztami, niż w letnim okienku transferowym.
Lider chełmskiej okręgówki pierwszy sparing zagra z Piaskovią Piaski, a potem zmierzy się kolejno z: Unią Hrubieszów, Roztoczem Szczebrzeszyn, Granitem Bychawa, Kłosem Chełm, Igrosem Krasnobród i Kryształem Werbkowice.
Piąta po rundzie jesiennej Unia Białopole, treningi wznowi dopiero 2 lutego. Jak i w innych klubach o zmianach kadrowych w zespole prowadzonym przez Waldemara Koguta na razie nie słychać. Plan sparingów Unii przedstawia się z kolei następująco: 25 luty – Orzeł Srebrzyszcze, 4 marca – Olimpia Miączyn, 11 marca – Unia Rejowiec, 18 marca – Andoria Mircze, 26 marca – Pławanice Kamień.
Plan meczów kontrolnych ujawniła też Sparta Rejowiec Fabryczny, na półmetku szósta z 25 punktami na koncie. 11 lutego podopieczni Bartosza Bodysa zmierzą się z Ogniwem Wierzbica, 18 lutego również zagrają z Granitem Bychawa, 25 lutego z Piaskovią. Te trzy mecze odbędą się na sztucznej nawierzchni w Świdniku. 4 marca Sparta zagra z Omegą Stary Zamość, a 11 marca z Roztoczem Szczebrzeszyn. Obydwa pojedynki zostaną rozegrane w Zamościu. 18 marca zespół trenera Bodysa zmierzy się, najprawdopodobniej u siebie, z Agrosem Suchawa.
Frassati Fajsławice, które po jesieni zajmują 7. miejsce i mają 20 punktów na koncie, przygotowania do wiosny rozpoczną od udziału w halowym turnieju w Piaskach (21 stycznia). Później drużyna z Fajsławic zmierzy się kolejno z: 12 lutego – Granitem Bychawa, 19 lutego – Victorią Rybczewice, 5 marca – LKS Trawniki, 12 marca – Perłą Małgiew, 19 marca – Tatranem Kraśniczyn. W lutym br. we Frassati odbędą się wybory nowych władz klubu.
W kolejnych wydaniach Nowego Tygodnia zamieścimy meldunki z przygotowań do piłkarskiej wiosny z pozostałych klubów chełmskiej ligi okręgowej i klasy „A”.(kg)